Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Μεγάλα «διπλά» για Αετό Οφρυνίου και Νέστο

Επιτυχημένη επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τις ομάδες της Καβάλας, μετά από 5 μήνες – Εντός έδρας ισοπαλία για τον ΜΑ Ορφανίου - Διαβάστε τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Με εκτός έδρας νίκες επέστρεψαν στην αγωνιστική δραστηριότητα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ο Αετός Οφρυνίου και ο Νέστος Χρυσούπολης, ενώ το Ορφάνι παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία. Μετά από 5 μήνες απραξίας οι ομάδες της Καβάλας έδειξαν ότι, δεδομένων των συνθηκών, βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Ο Αετός Οφρυνίου

Ο Αετός απέδρασε με «τρίποντο» από το Παραλίμνιο, παίζοντας πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους στο 2ο ημίχρονο. Κέρδισε με 0-1 με το «χρυσό» γκολ να  επιτυγχάνεται στο 64ο λεπτό από τον Κώστα Σαλπιγγίδη με δυνατό σουτ. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μαγκαφίνη σημείωσε και ένα άλλο τέρμα με τον Μπαρέττα, το οποίο όμως δεν μέτρησε. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας αφιέρωσαν τη νίκη στον Τάσο Μαγκαφίνη που πρόσφατα έκανε εγχείρηση χιαστού!

Ο Νέστος Χρυσούπολης

Στο γήπεδο της Φελώνης στην Ξάνθη, ο Νέστος βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Αναγέννηση Θαλασσιάς με το γκολ του Καζάκη στο 30ο λεπτό. Κατάφερε όμως να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση, ισοφαρίζοντας λίγα λεπτά αργότερα με τον Φραγκούλη, ενώ με την ολοκλήρωση του 45λεπτου ο Γεωργιάδης έγραψε το 1-2.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

Όσο για το Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Λόλη στο 15’. Η ΑΕ Ευόσμου «απάντησε» στο 38’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κωνσταντινίδη

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Εθνικός Σοχού – Πανδραμαϊκός 0-2
(15′ Μουδούρογλου, 35′ Μπερούκας)
– Αναγέννηση Θαλασσιάς – Νέστος Χρυσούπολης 1-2
(30′ Καζάκης/ 35’ Φραγκούλης, 45’ Γεωργιάδης)
– Απόλλων Παραλιμνίου – Αετός Οφρυνίου 0-1
(64′ Σαλπιγγίδης)
– ΜΑ Ορφανίου – ΑΕ Ευόσμου 1-1
(15′ Λόλης/31′ Κωνσταντινίδης)
– Ηρακλής Αμπ. – Αλεξανδρούπολη 2-1
(12′ πεν. Πορτουλίδης, 72′ Παπαδόπουλος/70′ Μαλτέζος)
– Ορφέας Ξάνθης – Άρης Αβάτου 1-0
(72′ πεν. Μελισσόπουλος Α.)
– Ελπίδα Σαππών – ΑΕ Διδυμοτείχου 2-1
(35′ & 50′ Εμρέ/79′ Βαρσαμίδης)
– ΑΕ Αμπελοκήπων – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.

16. Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου (Αποσύρθηκε)

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Απόλλων Παραλιμνίου, Νέστος Χρυσούπολης Άρης Αβάτου, Ελπίς Σαπών, ΑΕ Ευόσμου και ΑΕ Αμπελοκήπων