Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Τρίποντο» για τον Αετό, ήττες για Νέστο και Ορφάνι

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η ομάδα του Οφρυνίου μετά τη νίκη του επί της ΑΕ Αμπελοκήπων – Διαβάστε τα αποτελέσματα των αγώνων της 6ης αγωνιστικής καθώς και τη βαθμολογία

Μια νίκη και δύο ήττες ήταν τα αποτελέσματα των αγώνων των ομάδων της Καβάλας στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνική, στην 6η αγωνιστική. Το «τρίποντο» το κατέκτησε ο Αετός Οφρυνίου που δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 4-0 της ΑΕ Αμπελοκήπων, ενώ ο Νέστος υπέστη οδυνηρή ήττα στη Χρυσούπολη από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων. Όσο για τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου γνώρισε την ήττα στον Έβρο από το ΑΕ Διδυμοτείχου με 2-0.

Άνετη νίκη στο Οφρύνιο

Ο Αετός μπήκε δυνατά στον αγώνα με την ΑΕ Αμπελοκήπων και πήρε το προβάδισμα ήδη από το 3ο λεπτό με τον Τσίλογλου. Στο τέλος του 1ου μέρους ο Σαλπιγγίδης έκανε το 2-0, ενώ στην επανάληψη ο Παυλίδης ανέλαβε δράση σκοράροντας δύο φορές και διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Οφρυνίου τις τελευταίες ημέρες ολοκλήρωσε δύο μεταγραφές αποκτώντας τους Ντέντε και Αθανασάκη από τον Ορφέα Ελευθερούπολης.

Εντός έδρας ήττα

Στη Χρυσούπολη ο Νέστος ήθελε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του, μετά το διπλό στη Θαλασσιά, όμως δεν τα κατάφερε. Έχασε από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με ένα γκολ που σημειώθηκε στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Χατζή.

Άδικη ήττα στο Διδυμότειχο

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε άδικη ήττα στο Διδυμότειχο! Ήταν ανώτερος από τους γηπεδούχους, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε ένα δοκάρι και ζήτησε ένα πέναλτι που δεν του καταλογίστηκε. Η ΑΕΔ άνοιξε το σκορ με τον Λίτσκα στο 22ο λεπτό και «καθάρισε» τη νίκη στο 84ο λεπτό με τον Παντελίδη.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Αναγέννηση Θαλασσιάς – Απόλλων Παραλιμνίου 0-2
(6′ Γκαϊδατζής π., 73′ Γκούμας π.)
– Αετός Οφρυνίου – ΑΕ Αμπελοκήπων 4-0
(3′ Τσίλογλου, 40′ Σαλπιγγίδης, 62′, 85′ Παυλίδης)
– Νέστος – Ηρακλής Αμπελοκήπων  0-1
(34′ Χατζής)
– Αλεξανδρούπολη – Εθνικός Σοχού 0-3
(35′  Θεοδωρίδης, 37′ Ιωαννίδης, 82′ Κουγαρίκος )
– Άρης Αβάτου – Ελπίδα Σαπών  0-0
– Πανδραμαϊκός – ΑΕ Ευόσμου   0-0
– ΑΕ Διδυμοτείχου – Μ.Α. Ορφανίου 2-0
(22′ Λίτσκας, 84′  Παντελίδης)
– Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Ορφέας Ξάνθης 0-3 α.α.

16. Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου (Αποχώρησε)

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Απόλλων Παραλιμνίου, Νέστος Χρυσούπολης Άρης Αβάτου, Ελπίς Σαπών, ΑΕ Ευόσμου και ΑΕ Αμπελοκήπων.