Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Συννεφιασμένη» Κυριακή για τις ομάδες της Καβάλας

Ήττες για Αετό Οφρυνίου (1-0 από τον Ορφέα Ξάνθης) και Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου (0-3 από τον Άρη Αβάτου) – «Λευκή» ισοπαλία για το Νέστο στο Σοχό

Μόνο ο Νέστος κατάφερε να κάνει… «σεφτέ» και να πάρει έστω και ένα βαθμό, από τις ομάδες της Καβάλας που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Η 7η αγωνιστική αποδείχτηκε πολύ κακή μιας και τόσο ο Αετός Οφρυνίου όσο και ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισαν οδυνηρές ήττες. Ο Αετός ηττήθηκε στο ντέρμπι της ημέρας στην Ξάνθη από τον Ορφέα, ενώ ο «Μέγας» έχασε στο γήπεδο του από τον Άρη Αβάτου με 3-0.

Δύο δοκάρια ο Νέστος

Μόνο ευχαριστημένος δεν μπορεί να είναι ο Νέστος από την εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία στην έδρα του Εθνικού Σοχού. Το συγκρότημα της Χρυσούπολης στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και θα μπορούσε να σκοράρει σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, στα δοκάρια που είχαν οι Δόντσος και Ποδάρας.

Εντός έδρας ήττα για τον «Μέγα»

Βαριά ήττα στην έδρα του υπέστη το απόγευμα της Κυριακής ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου. Έχοντας απέναντι του μια ομάδα που ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις όπως ο Άρης Αβάτου, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλό χάνοντας με 0-3. Έμεινε πίσω στο ημίχρονο με το γκολ που δέχτηκε στο 43’ από τον Μπουλούτ, ενώ στην επανάληψη δέχτηκε ακόμα δύο γκολ με τους Σαρηγιαννίδη και Χριστοφορίδη.

«Έπεσε» από την κορυφή ο Αετός

Στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Καβάλας. Δέχτηκε γκολ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μελισσόπουλου, το οποίο δεν μπόρεσε να ανταποδώσει σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αν και προσπάθησε πάρα πολύ γι’ αυτό. Με την ήττα 1-0 στη Ξάνθη, έπεσε από την 1η θέση της βαθμολογίας και πλέον ισοβαθμεί στη 2η με τον Πανδραμαϊκό.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
ΜΑ Ορφανίου – Άρης Αβάτου  0-3
Πανδραμαϊκός – ΑΕ Διδυμοτείχου  1-0
Ελπίδα Σαπών – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.
ΑΕ Ευόσμου- Αλεξανδρούπολη  2-2
Εθνικός Σοχού – Νέστος 0-0
Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΕ Αμπελοκήπων 2-0
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς  5-0
Ορφέας Ξάνθης – Αετός Οφρυνίου  1-0