Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: 3 x 3 για τις ομάδες της Καβάλας

Εύκολη νίκη για τον Αετό (3-0 τις Σάπες), δύσκολη για το Νέστο (3-2 την ΑΕ Ευόσμου), άνευ αγώνα για το Ορφάνι  (3-0 τη Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου) – Όλα τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Η μία κέρδισε εύκολα, η άλλη δύσκολα και η τρίτη… χωρίς αγώνα. Οι ομάδες της Καβάλας επικράτησαν των αντιπάλων τους στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Ο Αετός κέρδισε στο γήπεδο του την Ελπίδα Σαπών με 3-0, ο Νέστος νίκησε εντός έδρας την ΑΕ Ευόσμου, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου πήρε χωρίς ιδρώτα το «τρίποντο» μιας και είχε σειρά να αντιμετωπίσει τη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Αετό

Ύστερα από την οδυνηρή και άδικη ήττα στην Ξάνθη από τον Ορφέα, ο Αετός Οφρυνίου δεν είχε περιθώρια για νέες απώλειες αν δεν ήθελε να χάσει την επαφή του με την κορυφή. Κόντρα στην Ελπίδα Σαπών σημείωσε 3 τέρματα, επικρατώντας με σχετική ευκολία με 3-0. Ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό κάνοντας το 1-0, ενώ ο Τουμανίδης έγραψε το 2-0 στο 73’. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 84ο λεπτό από τον Τσίλογλου.

«Ζόρικο» τρίποντο για το Νέστο

Μετά τη «λευκή» ισοπαλία στο Σοχό ο Νέστος επέστρεψε στην έδρα του και παράλληλα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-2 της ΑΕ Ευόσμου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος και κρίθηκε μέσα σε 7 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Καρανδρέα, αλλά ο Νέστος απάντησε στο 45’ με πέναλτι του Παπαδόπουλου. Στο 71’ ο Γεωργιάδης έκανε το 2-1, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μπονέρης ισοφάρισε για την Ελπίδα κάνοντας το 2-2. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε από τον Μπαϊκαρά.

Άνευ αγώνα νίκη για τον «Μέγα»

Όσο για το Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου, πήρε χωρίς αγώνα την εκτός έδρας νίκη (0-3) με τη Δόξα Νέα Σιδηροχωρίου που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και πλέον προετοιμάζεται για το μεγάλο γειτονικό ντέρμπι με τον Αετό Οφρυνίου που ακολουθεί.