Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Στο «Μέγα» το ντέρμπι της Καβάλας

Το Ορφάνι επικράτησε με 3-1 του Αετού Ορφανού, ενώ ο Νέστος παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στο Διδυμότειχο – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 9η αγωνιστική

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο Καβαλιώτικο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο περσινός πρωταθλητής της ΕΠΣ Καβάλας επικράτησε με 3-1 του Αετού Ορφανού και έφτασε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, ενώ ο Αετός έμεινε στους 19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς στη «θέση του οδηγού» στο ντέρμπι, μιας και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με το γκολ του Αραμπατζή. Πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στο 2ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου όταν έκανε το 2-0 με το τέρμα που πέτυχε ο Χατζηκυριακού. Ο Αετός μείωσε με τον Τσίλογλου στο 53’ και προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν 2 λεπτά πριν το τέλος και «κλείδωσαν» τη νίκη.

Άφησε δύο βαθμούς στο Διδυμότειχο

Όσον αφορά το Νέστο, άφησε δύο βαθμούς στο Διδυμότειχο στον αγώνα με την τοπική ομάδα με την ισοπαλία 0-0 που παραχώρησε. Το συγκρότημα της Χρυσούπολης ήταν ανώτερο από τους γηπεδούχους, δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες, αν και αγωνιζόταν από το 58ο λεπτό με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα που ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΔ.

Τα Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα τα αγώνων της 9ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
ΜΑ Ορφανίου – Αετός Οφρυνίου 3-1
ΑΕ Διδυμοτείχου – Νέστος Χρυσούπολης 0-0
Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης 1-0
Εθνικός Σοχού – Ηρακλής 1-1
ΑΕ Ευόσμου – Αναγέννηση Θαλασσιάς 0-1
Ελπίδα Σαπών – ΑΕ Αμπελοκήπων 2-3
Άρης Αβάτου – Ένωση Αλεξανδρούπολης 1-0
Πανδραμαϊκός – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-0 α.α