Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Πήραν τα ντέρμπι Αετός και Νέστος, έχασε άδικα ο «Μέγας»

Δύο νίκες και μια ήττα για τις ομάδες της Καβάλας στην εμβόλιμη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου – Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Δύο σημαντικές νίκες, επί πολύ δυνατών αντιπάλων, αλλά και μια ήττα που κάλλιστα θα μπορούσε να αποφευχθεί, περιλαμβάνει το… μενού των αποτελεσμάτων των ομάδων της Καβάλας στην εμβόλιμη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Αετός Ορφανού επέστρεψε στις επιτυχίες με το εμφατικό 3-0 επί του Πανδραμαϊκού στο ντέρμπι κορυφής της ημέρας, ενώ στο γειτονικό ντέρμπι ο Νέστος κέρδισε 1-0 τον Άρη Αβάτου στη Χρυσούπολη. Αντίθετα ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ΑΕ Αμπελοκήπων.

«Καθάρισε» τη νίκη στα 10 πρώτα λεπτά

Μη έχοντας περιθώρια για άλλες απώλειες ο Αετός μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι με τον Πανδραμαϊκό και κατάφερε στα 10 πρώτα λεπτά του αγώνα να «καθαρίσει» τη νίκη μιας και βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Στο τέλος της αναμέτρησης ήρθε και ένα 3ο γκολ για να κλείσει το σκορ με τον άνθρωπο που το άνοιξε στην αρχή. Ο Ελέζι έκανε το 1-0 στο 7ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παυλίδης έγραψε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 85’ και πάλι ο Ελέζι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Φραγκούλης το «χρυσό» γκολ

Σ’ ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι ο Νέστος πήρε το «τρίποντο» στο ντέρμπι με τον Άρη Αβάτου στη Χρυσούπολη, κερδίζοντας με 1-0. Το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Φραγκούλης στο 67ο λεπτό, το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίκτες της ομάδας. Με τους 3 βαθμούς που κέρδισε ο Νέστος ανέβηκε στην 8η θέση με 15, ξεπερνώντας την ομάδα της Ξάνθης.

Άλλο ένα πέναλτι «φάντασμα»

Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στην έδρα της ΑΕ Αμπελοκήπων με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, ο «Μέγας» ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει. Ωστόσο δεν κράτησε το «Χ» μιας και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και έτσι ήρθε η ήττα με 2-1. Οι ΑΕΑ προηγήθηκε στο 20’ με εύστοχο πέναλτι του Περσίδη, το οποίο στο Ορφάνι χαρακτηρίζουν «φάντασμα». Ισοφάρισαν στο 65’ με τον Χατζηκυριάκου, αλλά στο 69’ο Κυσίδης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 10ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Εθνικός Σοχού – Απόλλων Παραλιμνίου 0-1
Ορφέας Ξάνθης – Ελπίδα Σαπών 2-1
Ηρακλής Αμπελοκήπων – ΑΕ Ευόσμου 3-1
ΑΕ Αμπελοκήπων – Μ.Α. Ορφανίου 2-1
Αναγέννηση Θαλασσιάς – ΑΕ Διδυμοτείχου 2-3
Αετός Οφρυνίου – Πανδραμαϊκός 3-0
Νέστος Χρυσούπολης – Άρης Αβάτου 1-0
Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου – Αλεξανδρούπολη 0-3 α.α.