Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Χ» στις καθυστερήσεις για τον Αετό, ήττα για το Ορφάνι

Η ομάδα του Οφρυνίου αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην Αλεξανδρούπολη με την τοπική ομάδα, ενώ ο «Μέγας» έχασε στο γήπεδο (1-3) από τον Ορφέα Ξάνθη – Νίκη χωρίς αγώνα για το Νέστο

Ο Νέστος που νίκησε χωρίς αγώνα το παιχνίδι με τη Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου ήταν ο μοναδικός κερδισμένος, από τις ομάδες της Καβάλας, στην 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνική κατηγορία. Ο Αετός Ορφανού ίσα – ίσα που κατάφερε να σώσει την παρτίδα ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις στην Αλεξανδρούπολη την τοπική ομάδα, ενώ το Ορφάνι γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του από τον πρωτοπόρο Ορφέα Ξάνθης.

Ισοφάριση (2-2) στις καθυστερήσεις

Στην Αλεξανδρούπολη ο Αετός κατάφερε να προηγηθεί με 0-1 λίγο πριν τη συμπλήρωση του 45λετου με τον Τουμανίδη και να πάει μ’ αυτό το σκορ στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα. Δυστυχώς όμως στην επανάληψη μέσα σε 3 λεπτά «βρέθηκε από κάτω» μιας και στο 66’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χριστοφορίδη, ενώ στο 69’ πήραν το προβάδισμα με τον Τρανόπουλο. Το συγκρότημα του Οφρυνίου πάλεψε το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας με το εύστοχο πέναλτι που σημείωσε ο Ελέζι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

«Έπεσε» στο 2ο ημίχρονο

Αντιμετωπίζοντας εντός έδρας έναν από τους πρωταγωνιστές της κορυφής, το Ορφάνι θέλησε να πετύχει ότι πέτυχε πριν από λίγες εβδομάδες με το Οφρύνιο αλλά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε από τον Ορφέα Ξάνθης με 1-3, σ’ ένα παιχνίδι όπου η «ζυγαριά» έγειρε προς το μέρος των φιλοξενούμενων στο 2ο ημίχρονο. Στο 1ο μέρος ο Ορφέας προηγήθηκε με τον Τορομανίδη στο 28ο λεπτό, όμως ο «Μεγάς» απάντησε στο 35’ με τον Παντελίδη που έκανε το 1-1 και ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως ο Ορφέας σκόραρε άλλες δύο φορές με τον Παπαδόπουλο στο 50’ και τον Τανζού στο 84’ και πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς.