Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Δύο νίκες και μια ισοπαλία για τις ομάδες της Καβάλας

«Τρίποντα» για τον Αετό (5-0 τη Θαλασσιά) και Ορφάνι (1-2 στο Παραλίμνιο) και «Χ» για το Νέστο στη Χρυσούπολη 1-1 με τους Αμπελόκηπους

Πολύ αποδοτική αποδείχτηκε για τις ομάδες της Καβάλας η εμβόλιμη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, μιας και δύο απ’ αυτές κατάφεραν να κερδίσουν, ενώ μια πήρε ισοπαλία.

Άνετη νίκη με… 5αρα

Ο Αετός Ορφανού επέστρεψε στις επιτυχίες στο 2ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι. Επικράτησε με ευκολία της Αναγέννησης Θαλασσιάς με 5-0, με τον προπονητή Δημήτρη Μαγκαφίνη να συνεχίζει να δίνει χρόνο συμμετοχής στα νεαρά παιδιά της ομάδας. Στο 1ο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Μπαρέττα στο 7ο λεπτό και του Τελίδη στο 42ο, ενώ στην επανάληψη οι Τσίλογλου στο 54’, Ελέζι με πέναλτι στο 68’ και Παπαδόπουλος στο 71’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πολύτιμο «διπλό» στο Παραλίμνιο

Πολύτιμη νίκη που της δίνει αέρα στη μάχη για την εξασφάλιση της σωτηρίας πέτυχε στο Παραλίμνιο ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου που έφτασε στους 19 βαθμούς. Επικράτησε με 1-2 και έδειξε ότι έχει τα φόντα να πετύχει το βασικό της στόχο. Η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε στο σκορ με εύστοχο πέναλτι του Σιάκκα στο 36ο λεπτό, ενώ το Παραλίμνιο ισοφάρισε στο 59’ λεπτό με τον Τζαπέγια. Το τελικό σκορ (1-2) διαμόρφωσε ο Τουρασανίδης στο 76ο λεπτό.

Ισοφαρίστηκε στο τέλος…

Όσο για το Νέστο, αυτός έχασε την ευκαιρία να πάρει το «τρίποντο» στην αναμέτρηση του με την ΑΕ Αμπελοκήπων στο 82ο λεπτό, όταν δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης σε 1-1. Το συγκρότημα της Χρυσούπολης προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μενίκου, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να απαντήσουν 8’ λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90’ με τον Σαϊνίδη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου – ΜΑ Ορφανίου 1-2
ΑΕ Διδυμοτείχου – ΑΕ Ευόσμου 2-0
Πανδραμαϊκός – Ελπίδα Σαπών 2-3
Άρης Αβάτου – Εθνικός Σοχού 0-0
Ένωση Αλεξανδρούπολης – Ορφέας Ξάνθης 1-1
Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Αμπελοκήπων 1-1
Αετός Οφρυνίου – Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0
Δόξα Ν.Σιδηροχωρίου – Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-3 α.α.