Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Χαμόγελα σωτηρίας για Νέστο και Ορφάνι

Οι ομάδες της Καβάλας πήραν σημαντικές νίκες επί Ορφέα Ξάνθης (1-2) και Πανδραμαϊκό (1-0) και εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους – Ανώδυνη ήττα για τον Αετό Οφρυνίου στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή (1-0)

Μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, οι ομάδες της Καβάλας που ήθελαν βαθμούς για να σιγουρέψουν την παραμονή τους στην κατηγορία, πέτυχαν στο ακέραιο τον στόχο τους. Ο Νέστος πήρε μεγάλο «διπλό» στην έδρα του πρωτοπόρου Ορφέα με 1-2, ενώ το Ορφάνι επικράτησε στο γήπεδο του επί του Πανδραμαϊκού με 1-0. Αντίθετα ο Αετός έχασε στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή με 1-0.

Το ήθελε περισσότερο…

Αντιμετωπίζοντας έναν αντίπαλο που ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να περιμένει το… θαύμα στην τελευταία αγωνιστική και να εξασφαλίσει την 1η θέση στον όμιλο, ο Αετός γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων με 1-0. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα επιτεύχθηκε στο 27ο λεπτό, από τον Αργυρίου μετά από σύγχυση στην άμυνα του Αετού. Η ομάδα της Καβάλας αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 63ο λεπτό,  όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κ. Μαγκαφίνης. Πλέον ο Ηρακλής θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική με την ΑΕ Αμπελοκήπων εκτός έδρας, και ήττα του Ορφέα Ξάνθης στη Θαλασσιά που έχει ήδη υποβιβαστεί!!!

«Σωτήριο» διπλό στην έδρα του πρωτοπόρου

Νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την σωτηρία του ήθελε, στην έδρα του πρωτοπόρου ο Νέστος και αυτό ακριβώς κατάφερε. Επικράτησε με 1-2, με τα γκολ που σημείωσαν ο Μπαϊκαρά στο 16ο λεπτό και ο Παπαδόπουλος στο 58ο. Οι γηπεδούχοι, που θέλουν τη νίκη στη γειτονική Θαλασσιά την τελευταία αγωνιστική για να πανηγυρίσουν τον τίτλο, μείωσαν στο τελικό 1-2 με τον Τορομανίδη στο 90΄.

Δικαιώθηκε η προσπάθεια όλης της χρονιάς

Η προσπάθεια όλης της χρονιάς για την εξασφάλιση της παραμονής για τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου δικαιώθηκε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης του με τον Πανδραμαϊκό. Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς ο «Μέγας» ήθελε τους 3 βαθμούς για να είναι σίγουρος πριν το ταξίδι του στην Αλεξανδρούπολη στην τελευταία αγωνιστική, και τους κατάκτησε με το γκολ του Παλληκαρά, που πανηγυρίστηκε δεόντως…

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 14ης αγωνιστικής καθώς και βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Διδυμότειχο – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0
ΜΑ Ορφανίου – Πανδραμαϊκός   1-0
ΑΕ Ευόσμου – Άρης Αβάτου    2-1
Ελπίδα Σαπών– Αλεξανδρούπολη 2-2
Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης  1-2
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αετός Οφρυνίου  1-0
ΑΕ Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς  5-0
Εθνικός Σοχού – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.