Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Έπεσε η αυλαία μιας επιτυχημένης χρονιάς για τις ομάδες της Καβάλας

Ισοπαλίες με Εθνικό Σοχού και Ελπίδα Σαπών για τον Αετό και το Νέστο που κατέλαβαν την 3η και την 7η θέση, ήττα στην Αλεξανδρούπολη για το Ορφάνι που πήρε την 8η

Aπό τη στιγμή που η παρτίδα για τις ομάδες της Καβάλας που κινδύνευαν με υποβιβασμό, σώθηκε στην προτελευταία αγωνιστική, το ενδιαφέρον στην τελευταία ήταν μικρό, γι’ αυτό και τα αποτελέσματα δεν ήταν θετικά. Ο Αετός με το «Χ»(1-1  που παραχώρησε στον Εθνικό Σοχού πήρε την άκρως τιμητική 3η θέση στην τελική βαθμολογία, ενώ με τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Ελπίδα Σαπών στη Χρυσούπολη, ο Νέστος τερμάτισε στην 7η θέση. Όσο για τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου γνώρισε την ήττα με 2-0 στην Αλεξανδρούπολη από την τοπική ομάδα, όμως η χρονιά κρίνεται ως απολύτως επιτυχημένη με την 8η θέση.

Υπενθυμίζεται ότι στις τοπικές κατηγορίες επιστρέφουν οι ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις κάτω από την 10η, ενώ ο πρωταθλητής Ορφέας Ξάνθης θα συμμετέχει σ’ ένα μίνι πρωτάθλημα με τους άλλους 4 πρωταθλητές των ομίλων του Βορρά, για τη μια θέση που οδηγεί την επόμενη χρονιά (κατά πάσα πιθανότητα) στη Super League 2.

Τα αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής καθώς και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου – Πανδραμαϊκός  2-2
Άρης Αβάτου – ΑΕ Διδυμοτείχου  4-1
Ένωση Αλεξανδρούπολης – ΜΑ Ορφανίου  2-0
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – ΑΕ Ευόσμου  0-3 α.α.
Νέστος Χρυσούπολης – Ελπίδα Σαπών  0-0
Αετός Οφρυνίου – Εθνικός Σοχού  1-1
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ορφέας Ξάνθης  1-3
ΑΕ Αμπελοκήπων – Ηρακλής Αμπελοκήπων  0-5