Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Χ» με αυτογκόλ στη Χρυσούπολη, άδικη ήττα για τον «Μέγα»

Ισόπαλο 1-1 το παιχνίδι του Νέστου με τον Αγροτικό Αστέρα, την ώρα που ο Μέγας Αλέξανδρος έχανε με 0-2 στο γήπεδο του από τον Πανδραμαίκό

Μετριότατο ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής οι δύο ομάδες που εκπροσωπούν την Καβάλας στην τελευταία Εθνική κατηγορία. Ο Νέστος παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην έδρα του στον Αγροτικό Αστέρα, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του από τον Πανδραμαϊκό με 2-0.
Το παιχνίδι στη Χρυσούπολη κρίθηκε με δύο αυτογκόλ από τους δύο αντιπάλους! Ο Νέστος πήρε το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με αυτογκόλ του Βοσκόπουλου και το διατήρησε μέχρι το 84ο λεπτό, οπότε και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπάμπουρα, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-1, που έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ήταν το πιο δίκαιο σκορ.
Στο Ορφάνι, ο Μέγας Αλέξανδρος αν και προσπάθησε φιλότιμα να κοντράρει τον Πανδραμαίκό, δεν τα κατάφερε μιας και δέχτηκε δύο γκολ, ένα στο τέλος του 1ου μέρους και ένα στην αρχή του 2ου. Ο Πινδώνης έκανε το 0-1 στο 39ο λεπτό, ενώ ο Τζελίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 48ο! Το αποτέλεσμα αδικεί την ομάδα της Καβάλας που δημιούργησε φάσεις, είχε ένα δοκάρι, ενώ φωνάζει για ένα γκολ που πέτυχε και ακυρώθηκε.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Θερμαϊκός Θέρμης – Αναγέννηση Πλαγιάς 0-1
Δόξα Δράμας – Ορφέας Ξάνθης 0-0
Νέστος Χρυσούπολης – Αγροτικός Αστέρας 1-1
Αλεξανδρούπολη – Εθνικός Σοχού 0-2
ΜΑ Ορφανίου – Πανδραμαϊκός 0-2
Άρης Αβάτου – Απόλλων Παραλιμνίου 3-1

1. Άρης Αβάτου (3-1) 3
  2. Πανδραμαϊκός (2-0) 3