Καβάλα BC: Παραμένει ένοικος του ρετιρέ! Νίκη με 67-72 στο Μεσολόγγι

Με πρωταγωνιστή τον Ράπτη που πέτυχε 20 πόντους και ήταν απόλυτα εύστοχος σε δίποντα και τρίποντα, η Ένωση πήρε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α2 παραμένοντας έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας

Καμία διάθεση να… αποχωρίσει από το «ρετιρέ» της βαθμολογίας της Α2 Εθνικής κατηγορίας δεν έχει η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη συνέχισε και στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος να βαδίζει στο δρόμο των επιτυχιών κερδίζοντας στο Μεσολόγγι τον Χαρίλαο Τρικούπη με 67-72!  Με το νέο ροζ φύλλο αγώνα που πρόσθεσε στο ενεργητικό της έφτασε στις 5 νίκες και δικαιολογεί απόλυτο τον τίτλο της μεγάλης ευχάριστης έκπληξης της διοργάνωσης τη φετινή χρονιά.

Μεγάλο πρωταγωνιστής της ομάδας ήταν ο Αλέξης Ράπτης που σημείωσε 20 πόντους, έχοντας απόλυτη επιτυχία στα δίποντα (8/8) και στα τρίποντα (1/1), παίζοντας σ’ ένα γήπεδο που πριν από δυο χρόνια πανηγύρισε την άνοδο στη Basket League, πριν μεταγραφεί στο ΓΣ Ελευθερούπολης και φέτος στην Καβάλα. Σταθερή αξία ο Άρμστεντ με 13 πόντους καθώς και οι Αμπατζάς (13 π.) και Ζαρκαδούλας (12 π).

Η νίκη για την Ένωση πάντως μόνο εύκολη δεν ήταν, μιας και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μένοντας 8 πόντους (33-25), ενώ στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (20-19). Στο 3ο μέρος του αγώνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (48-46), ενώ στο 4ο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα 2,5 λεπτά πριν το τέλος να είναι μπροστά με 9 πόντους (57-66). Στη συνέχεια άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων που μείωσαν στους 4 πόντους 30’’ πριν το τέλος (64-68) και στο τέλος πανηγύρισε την μεγάλη νίκη!

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-25, 48-46 και 67-72

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Χείλαρης 7 (1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 7 (1), Ματαλιωτάκης 7, Αγγέλου 11 (1), Στάθης 2, Λιάπης, Λεγκίκας, Αλίχοντζιτς 14, Βασιλόπουλος 19 (1).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 13 (3), Αμπατζάς 13 (1), Καψαλός 4, Ζαρκαδούλας 12 (1), Ράπτης 20 (1), Δρόσος 5, Αγγελάκος 5, Οκεκουόγεν.