Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Δεύτερη σερί νίκη για τον «Μέγα», ακόμα μια ήττα για τον Νέστο

«Τρίποντο» με ανατροπή για το Ορφάνι 2-1 την Αλεξανδρούπολη – Ήττα για τη Χρυσούπολη στην Ξάνθη από τον Άρη Αβάτου με 2-0

Στο μονοπάτι που άνοιξε την περασμένη Κυριακή κινήθηκε στην εμβόλιμη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ο ΜΑ Ορφανίου που κέρδισε με ανατροπή την Αλεξανδρούπολη με 2-1, ενώ ο Νέστος πρόσθεσε ακόμα ήττα στο παθητικό του χάνοντας στο Κουτσό της Ξάνθης από τον Άρη Αβάτου με 2-0.

Στο Οφρύνιο, ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου πήρε το δεύτερη σερί νίκη και ταυτόχρονα ακόμα μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, κερδίζοντας (όπως και την Κυριακή) με το ίδιο σκορ 2-1, αυτή τη φορά την Αλεξανδρούπολη. Οι φιλοξενούμενοι αν και έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γαιδατζή, ενώ είχαν χάσει πέναλτι (απέκρουσε ο Νομικός), προηγήθηκαν στο 56ο λεπτό με τον Δουρουγιδένη. Ο «Μέγας» όμως είχα την απάντηση στο τέλος, αφού πρώτα ισοφάρισε με τον Βαλαβανόπουλο στο 80ο λεπτό και 5 λεπτά αργότερα ο Σαλπιγγίδης ολοκληρώνει την ανατροπή γράφοντας το τελικό 2-1.

Στο Κουτσό, ο Νέστος έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (6ο λεπτό) με το γκολ του Κοντογιαννίδη και όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να απαντήσει. Μάλιστα στο 70ο λεπτό ο Γκέκας «κλείδωσε» τη νίκη για το Άβατο κάνοντας το τελικό 2-0.