ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα 1965: «Φιλί της ζωής» με το «διπλό» (0-2) στον Ολυμπιακό Βόλου

Με τα γκολ του Έμπερτ στο 55ο λεπτό και του Οκάν στις καθυστερήσεις, έμεινε ζωντανή στην «μάχη» της παραμονής στη Super League 2 -Όλα τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Zωντανή στην «μάχη» της παραμονής παρέμεινε η ομάδα της Καβάλας μετά το μεγάλο «διπλό» που πήρε στο γήπεδο της Νεάπολης του Βόλου κόντρα στον Ολυμπιακό με 0-2! Με τους 3 βαθμούς που κατέκτησε πήρε το «φιλί της ζωής» και πλέον μπορεί κοιτάζει διαφορετικά τη συνέχεια της προσπάθειας στο πρωτάθλημα της Super League 2, ακόμα κι αν παραμένει στην τελευταία θέση.

Με τον Γιώργο Αγγελίδη στον πάγκο, μετά τη λύση του συμβολαίου με τον Αλεξάντερ Νούρι, ο ΑΟΚ έπαιζε στην κυριολεξία με την «πλάτη στον τοίχο» και κατάφερε να φέρει σε πέρας την αποστολή του, μιας και κατάφερε για πρώτη φορά μετά από πολλούς αγώνες να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του ενώ στην επίθεση κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ελάχιστα πίεσαν την εστία του Κυρίτση.

Ο ΑΟΚ δεν κλείστηκε στο «καβούκι» του, μιας και το «Χ» θα ήταν ήττα γι’ αυτόν! Προσπάθησε στην μεσαία γραμμή και στην επίθεση και ανταμείφθηκε στην αρχή του 2ου μέρους όταν ο έμπειρος Έμπερτ εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων κάνοντας το 0-1. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε μεν αλλά δε δημιούργησε ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις, σε μια αντεπίθεση ο Θωμαίδης με τον Οκάν βγήκαν μόνοι τους με τον Ξενοδόχωφ και ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 0-2, μέσα σε πανηγυρισμούς από τον πάγκο αλλά και τους περίπου 30 φιλάθλους της ομάδας που ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Φάσεις και γκολ

• Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν την εστία του Κυρίτση με το σουτ του Βερνάρδου στο 4ο και το 6ο λεπτό.
  • Ο ΑΟΚ απείλησε με απ’ ευθείας φάουλ του Έμπερτ στο 14’ που μπλόκαρε ο Ξενοδόχωφ.
  • Στο 17’ φάουλ του Κόλα εξουδετέρωσε ο Κυρίτσης.
  • Στο 42’ ο Σαμπανίδης έκλεψε τη μπάλα και επιχείρησε σουτ στην αντίπαλη εστία δεν ευστόχησε, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κεφαλιά του προωθημένου Στίκα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε λίγο άουτ.
  • Στο 47’ σουτ του Σταμένκοβιτς μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό κεφαλιά του Σιαφά έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ στο 51’ όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Έμπερτ, ο Κόλα έδιωξε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Σταμένκοβιτς το σουτ του οποίου δε βρήκε στόχο.
  • Στο 55’ η Καβάλα κάνει το 0-1, με τον Έμπερτ που βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • Στο 83’ ο Μπελεβώνης βρέθηκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει.
  • Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και σε αντεπίθεση του ΑΟΚ, ο Οκάν διαμορφώνει το τελικό 0-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον πάγκο της ομάδας.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοβ, Γραικός (62’ Ντος Σάντος), Φιλίποβιτς, Στάμου (23’ Μαρκοπουλιώτης), Σκοπελίτης, Παπακώστας, Κόλα (53’ Ντιαμπί), Ξύδας, Κουντουριώτης (62’ Κότος), Βερνάρδος, Σιαφά.
Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Πανουργιάς, Στίκας, Θωμαΐδης, Σπάσιτς (46’ Αμούρ), Μπελεβώνης, Έμπερτ (84’ Οκάν), Σαμπανίδης (60’ Καραγιάννης), Καϊούμπι, Σταμένκοβιτς (77’ Ρέτσος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 26ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Τρίκαλα-Ξάνθη 1-1
Νίκη Βόλου-Αλμωπός Αριδαίας 1-0
Πανσερραϊκός-Βέροια 0-1
Ολυμπιακός Βόλου – Καβάλα 0-2
ΑΕΛ – Πιερικός 1-0
ΠΑΟΚ Β’ – Θεσπρωτός 0-0
Απόλλων Λάρισας – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1