A2 Εθνική-Καβάλα BC: Άρμστεντ ο «ψυχρός εκτελεστής»

Σπουδαία νίκη για την Καβάλα BC (86-73 τον Τρίτωνα) με τον Αμερικανό να… οργιάζει έχοντας 28 πόντους με 8 στα 8 τρίποντα – Πικρή ήττα για τον ΓΣΕ στο Μεσολόγγι 70-68

Εχοντας τον Μάλκολμ Άρμστεντ να… «εκτελεί» απ’ όπου επιχειρούσε τρίποντο, η Καβάλα BC δεν μπορούσε να χάσει τη νίκη στον εξ αναβολής αγώνα το απόγευμα της Τετάρτης (30/3) με τον Τρίτωνα, επικρατώντας με 86-73. Απ’ την άλλη πλευρά ο ΓΣΕ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στον αγώνα του Μεσολογγίου, χάνοντας στο… καλάθι με 70-68.

Σχεδόν τέλειο παιχνίδι από τον Αμερικάνο

Με μόνο «ψεγάδι» το 1/3 δίποντα, ο Μάλκολμ Άρμστεντ έκανε σχεδόν το τέλειο παιχνίδι στο κλειστό της Καλαμίτσας. Πέτυχε 28 πόντους με 8/8 τρίποντα (και 2/2 βολές) και οδήγησε την Καβάλα στη μεγάλη νίκη επί του Τρίτωνα με 86-73. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα, όταν ότι και να επιχειρούσαν οι παίκτες του Πενταζίδη κατέληγε στο καλάθι, σε αντίθεση με τους «πελαγωμένους» παίκτες της Αθηναϊκής ομάδας, που είχαν τον έλεγχο στο 1ο μέρος, αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Αμερικάνο και το πλήρωσαν ακριβά. Ο Τρίτωνας πάντως επηρεάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Τσόχλα στο γόνατο στο 1ο ημίχρονο.
Δεκάλεπτα: 20-28, 46-47, 61-60, 86-73
Καβάλα (Πενταζίδης): Armstead 28 (8), Αμπατζάς 10 (1), Καψαλός 15 (2), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 16 (3), Ράπτης 6, Δρόσος 4, Οκεκουόγεν 7, Μπανάσας.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Θεοδώρου, Αντωνάκης 10 (2), Τσόχλας 2, Μάντζαρης 11 (3), Παπαδημητρίου 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17 (1), Δρίτσας 2, Μελισσαράτος 8, Δημάκος 16 (3).

Πικρή ήττα (70-68) στις λεπτομέρειες

Σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, όπου οι ομάδες βάδιζαν μαζί, ο ΓΣΕ έμεινε πίσω στο 3ο δεκάλεπτο, πάλεψε να μπει στο παιχνίδι στη συνέχεια, το έφερε στα ίσα αλλά έχασε στις λεπτομέρειες στο τέλος με 70-68 από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι. Η ομάδα της Ελευθερούπολης έκανε ένα βήμα πίσω στην υπόθεση της διεκδίκησης της ανόδου, και αν ήταν πιο εύστοχη στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις θα μπορούσε να είχε πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ο ΓΣΕ δε θα επιστρέψει στην Ελευθερούπολη, αλλά θα παραμείνει στη Ναύπακτο, μιας και το Σάββατο παίζει με τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα.
Δεκάλεπτα: 18-17, 30-33, 61-53, 70-68
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 11 (1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 15 (1), Λιάπης, Λεγκίκας 11 (2), Αλίχοντζιτς 12, Σοκ 7 (1), Σαχπατζίδης 14.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 15 (1), Ναούμης 8 (2), Γοργόνης 5 (1), Στάθης, Δ. Ερμείδης, Σκουλίδας 17 (3), Σταμπουλής 8, Π. Ερμείδης 3 (1), Πάτρας 2, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 10.

1. Καρδίτσα 21-1 (1866-1389) 43
  2. Τρίτωνας 15-7 (1886-1573) 37
  3. Κόροιβος 14-9 (1768-1606) 37
  4. Χαρίλαος Τρικούπης 15-6 (1756-1485) 36
  5. Ψυχικό 15-5 (1633-1371) 35