ΓΣ Ελευθερούπολης: Διπλή ήττα (72-55) στο Ψυχικό

Κατώτερη των περιστάσεων, σ’ ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι και δίκαιη ήττα, με την οποία απομακρύνεται το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι – οφ

Οχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με την οποία θα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ, αλλά δεν μπόρεσε να «προστατεύσει» καν τη διαφορά του +4 από τη νίκη στον 1ο γύρο. Ο λόγος για τον ΓΣΕ που την Τετάρτη (27/4) βρέθηκε στην Αθήνα για να δώσει το εξ αναβολής παιχνίδι με το Ψυχικό από το οποίο ηττήθηκε με 18 πόντους διαφορά (72-55), κάνοντας ακόμα μια κακή εμφάνιση σε εκτός έδρας παιχνίδι.
Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μόνο στο 1ο 10λεπτο κατάφερε να σταθεί όρθιο απέναντι στους γηπεδούχους, που σε γενικές γραμμές ήταν ανώτεροι και κέρδισαν δίκαια. Στο 1ο 10λεπτο το σκορ ήταν 14-14 αλλά στη συνέχεια το Ψυχικό πάτησε… γκάζι, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Δεκάλεπτα: 14-14, 34-24, 53-45, 72-55
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 17 (1), Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος 6, Παπανικολάου 12 (2), Πολυτάρχου 9 (1), Μαλέλης 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Ρίκετς 3 (1), Αθανασούλας 14 (1), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 10, Ναούμης, Γοργόνης 4, Στάθης, Δ. Ερμείδης 12, Σκουλίδας 12 (2), Σταμπουλής 2, Π. Ερμείδης 10 (2), Πάτρας 3, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 2.