ΓΣ Ελευθερούπολης: Έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ! Ήττα με 71-82 στο φιλικό

Καλή εμφάνιση για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 1ο φιλικό της χρονιάς, κόντρα στον «δικέφαλο» της Θεσσαλονίκης

Mπορεί η διαφορά δυναμικότητας να ήταν εμφανής μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο το στοιχειό αυτό δεν εμπόδισε τον ΓΣΕ να κοιτάξει στα μάτια τον ΠΑΟΚ στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Ελευθερούπολης. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ηττήθηκε μεν με 71-82 από τον δικέφαλο της Θεσσαλονίκης όμως έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής, δεδομένου και του γεγονότος ότι μόλις πριν από λίγες ημέρες ξεκίνησε την προετοιμασία του για την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Ο ΓΣΕ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων (15-11), ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα επιμέρους 0-14 πήραν πλεονέκτημα 10 πόντων (15-25). Η απάντηση από τους γηπεδούχους, που είχαν καλές επιλογές στην επίθεση ήταν ένα δικό τους 5-1 με αποτέλεσμα το 1ο 10λεπτο να λήξει με 20-26. Στο 2ο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ακόμα και με 19 πόντους (22-41), αλλά στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά μειώθηκε στους 13 (33-46) και έφτασε ακόμα και στο -6 στα μέσα του 3ου μέρους (47-53). Ο ΠΑΟΚ όμως έχοντας ως κορυφαίο τον Μαργαρίτη αλλά και τους δύο Αμερικάνους του κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά και να πάρει τη νίκη με 71-82.

Τα Δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 20-26, 33-46, 50-63, 71-82

ΓΣ Ελευθερούπολης: Τουτζιαράκης 12 (1), Ναούμης 9 (3), Τσουμάνης 4, Γράβας 8 (1), Φιλοξενίδης 4, Σκουλίδας 9 (2), Ξύδης, Hudson 9 (1), Βύρλας 10, Αμπατζάς 6 (1).

ΠΑΟΚ: Darko-Kelly 10 (1), Riley 2, Τσιακμάς 5 (1), Hands 13 (2), Μαργαρίτης 16 (2), Polley 6, Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 7, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 6, Σαλούστρος 8 (1), Renfro 6.