ΓΣ Ελευθερούπολης: Νικητής στο τουρνουά των Τρικάλων

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου κέρδισε διαδοχικά το Αγρίνιο με 84-78 και τη γηπεδούχο ομάδα με 82-78 – MVP της διοργάνωσης ο Αμερικάνος παίκτης της ομάδας Τζόναθαν Χάντσον

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, και δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο στην προετοιμασία της για την Α2 Εθνική κατηγορία, ο ΓΣ Ελευθερούπολης κέρδισε στα Τρίκαλα το τουρνουά «Χρήστος Γκότας» που διεξήχθη το διήμερο 16-17 Σεπτεμβρίου, καθώς επιβλήθηκε στον Μεγάλο Τελικό των Trikala Basket με 78-82. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (29-44) λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση αλλά ο ΓΣΕ άντεχε και διατήρησε το προβάδισμα. Αυτό όμως δε συνέβη στο 4ο 10λεπτο, όταν τα Τρίκαλα με μεγάλα σουτ στην επίθεση και αποτελεσματική άμυνα, βρέθηκαν μπροστά με 75-72 στο 36′. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα αντέστρεψαν το σκηνικό και προσπέρασαν με 75-79, για να πλησιάσουν στον πόντο οι Θεσσαλοί (78-79) στα 40”. Παρόλα αυτά ο ΓΣΕ με 3/4 βολές και δύο καλές άμυνες πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου τουρνουά «Χρήστος Γκότας»!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-48, 59-65, 78-82

Ελευθερούπολη: (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 10, Ναούμης 8(2), Τσουμάνης 8(1), Γράβας 10(2), Αμπατζάς 9(1), Σκουλίδας 16(3), Ξύδης 7(1), Χάτσον 11(1), Μουλλάκης, Γκατζιούρας, Φιλοξενίδης.

Στο 1ο παιχνίδι του τουρνουά ο ΓΣΕ επιβλήθηκε του Αγρινίου με 84-78.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αμερικάνος παίκτης της Ελευθερούπολης, Τζόναθαν Χάντσον αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά.