Α2 Εθνική Μπάσκετ: Σαρωτική νίκη για το ΓΣΕ, βαριά ήττα για την Καβάλα BC

Εύκολη εντός έδρας νίκη για την Ελευθερούπολη με 95-62 επί του Μεσολογγίου και βαριά εκτός έδρας ήττα για την Ένωση 86-64 στο Αγρίνιο στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής κατηγορίας

Με… άγριες διαθέσεις ξεκίνησε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνική κατηγορία ο ΓΣΕ που κέρδισε άνετα τον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου με 33 πόντους διαφορά, ενώ αντίθετα η Καβάλα δεν τα κατάφερε στο Αγρίνιου γνωρίζοντας την ήττα στο Αγρίνιο με 22 πόντους!

Δεν άφησε κανένα περιθώριο

Ο ΓΣΕ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί του Χαρίλαου Τρικούπη με 95-62. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (28-15). Το σύνολο του Μούτσιου βελτιώθηκε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με ένα επιμέρους 19-22 στην δεύτερη περίοδο ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -10 (47-37). Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε πολύ δύσκολα για τους Αιτωλοακαρνάνες, που δέχτηκαν ένα επιμέρους 48-25 και είδαν την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Hudson με 17 πόντους και 7 ασίστ, την στιγμή που πολλοί παίκτες τους ξεπέρασαν το φράγμα των 10 πόντων (Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10, Γράβας 10, Ναούμης 11).
Δεκάλεπτα: 28-15, 47-37, 63-45, 95-62
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 17 (3), Φιλοξενίδης 3 (1), Αμπατζάς 7 (1), Γράβας 10, Τσουμάνης 8, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 8 (2), Ξύδης 9 (1), Γκατζιούρας, Γεωργίου, Βύρλας 12, Τουτζιαράκης 10.
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 15 (3), Δημητρακόπουλος 13 (1), Μανιάς, Γουίτφιλντ 3 (1), Τόλα 3, Ερμείδης 9 (2), Μολφέτας 11 (1), Κουρουπάκης 4, Καραγεωργίου 4 (1).

Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο

Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο ήταν μέσα στο παιχνίδι στο Αγρίνιο η Ένωση μιας και ήταν πίσω στο σκορ με 27-21. Στο 2ο 10λεπτο όμως πέτυχε μόλις 7 πόντους και δέχτηκε 20, με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή στο σκορ Από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Πενταζίδη προσπαθούσαν να επανέλθουν, ωστόσο πλησίασαν αρκετές φορές μέχρι τους 12 κι έτσι δεν απείλησαν τους γηπεδούχους, που στο τέλος μάλιστα άνοιξαν και την διαφορά. Για τους νικητές επίσης ξεχώρισε ο Τσουργιάννης με 13 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους Ταχυρίδης και Πουλιανίτης σημείωσαν 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 27-21, 47-28, 63-48, 86-64
Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Νικολαΐδης 13 (1), Άβελον 16 (3), Ντουζίδης 5 (1), Καφέζας 7 (2), Τσούκας 5 (1), Τσουργιάννης 13, Κυριλής, Φίσερ 8 (2), Θ. Μπαζίνας 11 (1), Μπαρδάκας 8.
Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 13 (3), Μπόζης 9 (1), Πουλιανίτης 15 (3), Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 15 (2), Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 3 (1).