Καβάλα BC: Άνετη πρόκριση στο κύπελλο 73-60 στα Ιωάννινα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στέλιο Απαζίδη που σημείωσε 27 πόντους η Ένωση προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδος

Στη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, μετά τη νίκη της στα Γιάννινα επί του τοπικού ΣΚ Ιωάννινα με 60-73 το απόγευμα της Τετάρτης 12 Οκτωβρίου. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και «έχτισε» μια διαφορά 10 – 15 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και έτσι έφτασε δίκαια και άνετα στη νίκη – πρόκριση.
Ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι φτάνοντας στο +11 στο τέλος του 1ου 10λεπτου (16-27), ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +15 (31-46). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην αρχή του 3ου μέρους αλλά μείωσαν μόνο στους 10 πόντους και έτσι στο τέλος ήταν το τελικό 60-73.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Ένωσης ήταν ο Στέλιος Απαζίδης ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε επίσης και ο Χριστόδουλος Μπόζης που πέτυχε 14 πόντους με 1 τρίποντο. Σε ότι αφορά τους δύο Αμερικάνους της ομάδας της Καβάλας ο Καλόν Γουίτλει σημείωσε 9,  ενώ ο Σιμέους Γουέμπστερ 5.
Επόμενος αντίπαλος της Καβάλας στο θεσμό θα είναι ο Αίαντας Ευόσμου, που κέρδισε εκτός έδρας τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου 79-66. Ο αγώνας αυτός θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη.

Πόντοι – Δεκάλεπτα

16-27, 31-46, 47-57 και 60-73
Ιωάννινα Σύλλογος Καλαθοσφαίρισης: Ζώτος 8 (1), Ντουβουλτζόπουλος, Γκινάβος, Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Παναγιώτης 10, Βάση 6, Πολύζος 7 (1), Σφούγγαρης, Μαγκλάρας, Milovanovic 20 (1), Μπαρτζώκας Σπυρίδων 9
Καβάλα: Whitley 9 (1), Mπόζης 14 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Απαζίδης 27 (3), Ευαγγελίδης 2, Πρίφτης 3, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 8 , Webster 5

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης έχουν ως εξής:
Πανιώνιος-Κόροιβος Αμαλιάδας 84-70
Πρωτέας Βούλας-Αγρίνιο 67-74
Έσπερος Λαμίας – Πανερυθραϊκός 75-89
Νήαρ Ηστ-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 58-89
Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό 84-83
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Αίας Ευόσμου 66-79
ΣΚ Ιωάννινα-Καβάλα 60-73
ΚΑΠ-Πανελευσινιακός (19:30)