Elite Basket: Ένας θρίαμβος (ΦΕΑ-ΓΣΕ 73-99) και μια συντριβή (Ένωση-Ψυχικό 58-93)

Εντελώς αντίθετη εικόνα για τις δύο ομάδες της Καβάλας στο πρωτάθλημα με τον ΓΣΕ να παίρνει άνετα τη 2η νίκη του και την Ένωση να γνωρίζει δεύτερη ήττα

Μια μεγάλη σε έκταση νίκη και μια αντίστοιχη ήττα, ήταν το αποτέλεσμα της παρουσίας των δύο ομάδων της Καβάλας στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Ο φιλόδοξος ΓΣΕ δε συνάντησε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί στην Αθήνα του ΦΕΑ Νέας Φιλαδέλφειας – Νέα Χαλκηδόνας με 73-99, ενώ αντίθετα η Ένωση έχασε με 58-93 στο κλειστό της Καλαμίτσας από το Ψυχικό.

ELITE LEAGUE 2022-2023 / ΦΕΑ ΝΦ – ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Σταθερά πάνω από τους 90 πόντους ο ΓΣΕ

Στο κλειστό γυμναστήριο «Απόστολος Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας η ομάδα της Ελευθερούπολης δε συνάντησε καμία δυσκολία προκειμένου να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα της Elite Basket, σημειώνοντας και πάλι πάνω από 90 πόντους. Είχε από την αρχή το προβάδισμα έχοντας για ακόμα μια φορά εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ (34/63) εντός πεδιάς, ενώ είχαν 43 ριμπάουντ και 27 ασίστ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ναούμης με 21 πόντους (7/13 τρίποντα), με τον Τουτζιαράκη να τον συνεπικουρεί με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Επίσης διψήφιοι ήταν κι οι Τσουμάνης, Hudson και Σκουλίδας με 12, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 15-26, 46-55, 56-77, 73-99
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγουρός 3 (1), Καραμίντζος 5 (1), Βαφειάδης, Στεργιάκης 15 (1), Κοντός 4 (1), Ζήρος 3, Λίτσος 4, Παπανικολάου 3 (1), Ματσίρας, Καραχάλιος 18 (2), Δεϊμέζης 5 (1), Καραλευθέρης 13 (2).
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Χάντσον 12 (2), Φιλοξενίδης, Αμπατζάς 9 (2), Γράβας 7, Τσουμάνης 12, Ναούμης 21 (7), Σκουλίδας 10 (3), Ξύδης 3 (1), Γκατζιούρας, Γεωργίου, Βύρλας 7, Τουτζιαράκης 18.

dav

Μια από τις πιο βαριές εντός έδρας ήττες για την Ένωση

Μια από τις πιο βαριές εντός έδρας ήττες στην Α2 Εθνική κατηγορία γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Καβάλα BC. Το νεανικό συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, μόνο στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα μπόρεσε να κοντράρει το Ψυχικό, που ήταν ανώτερο σε όλους τους τομείς και πήρε άνετα και δίκαια τη νίκη με 58-93! Οι 35 πόντοι διαφοράς, που θα μπορούσαν να ήταν και περισσότεροι, αν από τα μέσα σχεδόν του 4ου 10λεπτου δεν «κατέβαζαν ταχύτητα» οι φιλοξενούμενοι, περιγράφουν την εικόνα της αναμέτρησης, με την Καβάλα να «βραχυκυκλώνει» στην αποτελεσματική άμυνα των γηπεδούχων και στην ουσία να βγαίνει εκτός αγώνα ήδη από το ημίχρονο όταν ήταν πίσω με 30 πόντους (28-58), μιας και στο 2ο 10λεπτο σημείωσε 8 πόντους και δέχτηκε 31!!!
Ο Αμερικάνος Γούιτλει πέτυχε 17 πόντους και ο Ταχυρίδης 13, ενώ ο έτερος Αμερικάνος Γουέμπστερ, είναι εμφανώς εκτός κλίματος και χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά για να μπει στο… πνεύμα!
Δεκάλεπτα: 20-27, 28-58, 44-76, 58-93.
Καβάλα (Πενταζίδης): Γούιτλει 17 (3), Μπόζης 5 (1), Πουλιανίτης 7 (1), Καραγιάννης, Απαζίδης 4, Ευαγγελίδης, Πρίφτης, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 13, Αλμπάνης, Γουέμπστερ 4, Τσέλλος 8 (2).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γοργόνης 11 (2), Κούκας, Σέγκου 12 (1), Γιαννοπουλος, Παπανικολάου, Αμβράζης 9 (1), Μαλέλης 12 (1), Παύλος 23 (5), Αθανασούλας 19 (4), Αναστόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 5 (1).