Α2 Μπάσκετ Γυναικών: Πρώτη νίκη για τον Αστέρα, περίπατος για τους Πάνθηρες

Σημαντικές επιτυχίες για τις δύο ομάδες της Καβάλας στον 3ο και τον 4ο όμιλο του πρωταθλήματος – Ο Αστέρας επικράτησε με 56-48 του Απόλλων Πτολεμαίδας και οι Πάνθηρες νίκησαν 102-36 στην Κατερίνη

Νικηφόρα και για τις δύο ομάδες της Καβάλας, που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ γυναικών, ήταν τα παιχνίδια που έδωσαν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Ο Αστέρας, στον 3ο όμιλο, πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης φετινής νίκης, επικρατώντας με 56-48 του Απόλλωνα Πτολεμαίδας, ενώ οι Πάνθηρες έκαναν υγιεινό περίπατο στην Κατερίνη κερδίζοντας την ΑΓΕ Πιερίας με 102-36.

Αστέρας: Πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, η γυναικεία ομάδα του Αστέρα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς στην Α2 απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας! Τα κορίτσια του Δημήτρη Αιβαζίδη και του Ανδρέα Δημητριάδη ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και με ατού την πολύ καλή άμυνα, κατάφεραν να είναι σε όλο το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ! Σκορ ημιχρόνου 30-22! Στο τρίτο δεκάλεπτο η Πτολεμαΐδα ροκάνισε την διαφορά και κατάφερε και να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου (39-41)! Ο Αστέρας όμως δεν είπε την τελευταία τους κουβέντα! Με πολύ καλές άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 17-7 κατάφερε και κερδίσει το ματς με 56-48! Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια και στο προπονητικό team για την πολύ καλή εμφάνιση! Επίσης συγχαρητήρια και τον κόσμο της ομάδας που ήταν συγκλονιστικός και στήριξε την προσπάθεια από το πρώτο λεπτό!
Δεκάλεπτα – Πόντοι: 15-11, 30-22, 39-41, 56-48
Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης-Δημητριάδης): Γενημαχαλέλη 1, Φραγκάκη 15 (3), Ιωακειμίδου 4 (1), Τσίλι 3, Γαϊτάνη 20 (4), Ζορμπαλά 6, Παπανικολάου 3, Μιχαηλίδου 4.

Πάνθηρες: Παράσταση για ένα ρόλο στην Κατερίνη

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχτηκε η αναμέτρηση των Πανθήρων Καβάλας στην Κατερίνη, κόντρα στην τοπική ΑΓΕ Πιερίας. Το συγκρότημα του Κώστα Αστεριάδη δε συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία για να διπλασιάσει τις νίκες του στο πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής, με το τελικό 36-102 να… μιλάει από μόνο του. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων ήταν εμφανέστατη στον αγωνιστικό χώρο με τις γηπεδούχους να κοντράρουν μόνο στο 1ο 10λεπτο όταν πέτυχαν 11 πόντους και δέχτηκαν 23. Στο 2ο 10λεπτο οι Πάνθηρες πάτησαν «γκάζι» σημείωσαν 25 πόντους και δέχτηκαν μόλις 4 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο προπονητής χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεση του, οι οποίες κατάφεραν να σκοράρουν.
Δεκάλεπτα – Πόντοι: 11-23, 15-48, 20-78, 36-102
Πάνθηρες (Αστεριάδης): Λυκάκη 12 (1), Πενέλη 24 (4), Μουταφίδου 4, Τσάντα 6, Κανελλοπούλου 14 (4), Παναγιωτίδου 14 (2), Τριανταφύλλου 27, Μαμαλίκατζη 1.