Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Ο Βύρων πήρε το ντέρμπι της Καβάλας, ο Νέστος «φωνάζει» για 2 πέναλτι στην Ξάνθη

Η ομάδα της Καβάλας επικράτησε με 3-2 στο Ορφάνι του Μέγα Αλέξανδρου, ενώ το συγκρότημα της Χρυσούπολης έχασε στην Ξάνθη από τον Ορφέα με 1-0 – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ο Βύρωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Καβάλας στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, Η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου στο Ορφάνι με σκορ 2-3, ύστερα από μια μεγάλη «μάχη» και με εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Καρακούτη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 1-2, μιας και στο 44’ και 45’ οι Πτηνόπουλος και Παντελίδης βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Στην επανάληψη έγινε το 1-3 στο 72’ για να έρθει ο Καρακούτης και πάλι να διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Στην Ξάνθη, ο Νέστος πάλεψε το παιχνίδι και φωνάζει για τη διαιτησία, μιας και δε του δόθηκαν 2 πέναλτι (ένα σε κάθε ημίχρονο)! Έχασε στην Ξάνθη από τον Ορφέα με 1-0 με γκολ του Ιωαννίδη στο 32’, αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία, αγωνιζόμενος μάλιστα χωρίς του 4 ξένους παίκτες του τα δελτία των οποίων δεν εκδόθηκαν ακόμα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Καμπανιακός – Απόλλων Παραλιμνίου 2-2
(23′ Ταΐρης, 34′ Ιγνατίδης / 47′ Γκέκας πεν, 87′ Γκαρακλίδης)

– ΑΟ Καβάλα – Άρης Αβάτου 3-0
(53′ Σαλπιγγίδης, 81′ Καζαντζίδης, 83′ Ρουμπιές)

– Θερμαϊκός Θέρμης – Αγροτικός Αστέρας 1-1