ΕΠΣ Καβάλας: Πάτησαν κορυφή Ορφέας και Πηγές

Αλλαγές στην κορυφή της Α’ κατηγορίας μετά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και την ήττα του Χρυσοχωρίου στην Ελευθερούπολη – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες από την Α’ και τη Β’ κατηγορία

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ βρέθηκαν μετά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής, Ορφέας Ελευθερούπολης και Άρης Πηγών. Ο πρώτος πήρε το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας κερδίζοντας 3-2 τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, ενώ ο δεύτερος έκανε «περίπατο» κόντρα στον Άγιο Ανδρέα.

Στην Ελευθερούπολη, ο Ορφέας αιφνιδίασε τον μέχρι εκείνη τη στιγμή πρωτοπόρο, μιας και στις δύο πρώτες επιθέσεις πέτυχε 2 γκολ με τους Τζαπέγια και Λουίς. Ο Απόλλωνας όμως αντέδρασε γρήγορα και με δύο γκολ του Δόντσου, έφερε το ματς στο ίσα (2-2) πριν κλείσει το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ορφέας σημείωσε το 3ο γκολ με τον Γιαλαμή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και πήρε τη νίκη. Στις Πηγές, το τελικό 8-1 μαρτυράει την εικόνα του αγώνα με τον Άρη με τον Αθανασάκη να πετυχαίνει 4 γκολ, τον Κλοκίδη 2 και από ένα πέτυχαν οι Δουμάνης και Μανούσι (το γκολ του ΠΑΟΚ ο Κουτσικοβαγγέλης).

Στο Κοκκινόχωμα, το Ακροβούνι προηγήθηκε με τον Βουζουλίδη στο 55’, αλλά το Βυζάντιο (που ήταν καλύτερο) απάντησε άμεσα με πέναλτι του Δημητριάδη και πήρε τη νίκη με τα γκολ του Καλιντέρη στο 70ο και 80ο λεπτό. Στις Ελευθερές, Κεραυνός και Αετός Οφρυνίου μοιράστηκαν από ένα βαθμό μετά το μεταξύ τους 0-0, σ’ ένα παιχνίδι που και οι δύο είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, ενώ στη Ν. Πέραμο ο Βρασίδας πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη επικρατώντας με 2-1 του Χαλκερού, με δύο γκολ του Τζιτζιού (μείωσε ο Μουράτι).

Τέλος στη Θάσο, έγινε η μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής με την ΑΕ Καβάλας να κερδίζει στον Ποτό τον Θεολόγο με 1-2, με ανατροπή του σκορ, με τα γκολ των Ν. Άγγου και Λεκάκη. Στο ντέρμπι της Ποταμιάς, η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη με τα Λιμενάρια με 1-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Χαλκερό – Θεολόγος

Β’ Κατηγορία: 3 στα 3 για Φιλίππους, Αμισιανά και Αμυγδαλεώνα – Από 0-3 στο 1ο μέρος, ο Θεαγένης κέρδισε 4-3!

Στον 1ο όμιλο, ο Αμυγδαλεώνας συνέχισε το σερί των νικών κερδίζοντας στις Κρηνίδες τον Κεραυνό με 2-1, με ανατροπή στο σκορ και με γκολ στο 90ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα μέσα του 2ου μέρους με τον Συμεωνίδη, αλλά η Δόξα απάντησε αμέσως με πέναλτι του Αβραμίδη και πήρε το «τρίποντο» με τον Παπάζογλου στην εκπνοή. Όσο για τους Φιλίππους πέτυχε 5 γκολ στο Παλαιοχώρι (Λόλακας 2, Ταταλιάς, Κατσέλης, Αλιάι) και πήρε το νίκη με 2-5 από την Ένωση που σκόραρε με τους Ιωαννίδη και Τσέχου.

Στον 2ο όμιλο, η Ν. Καρβάλη συνέτριψε με 6-0 τον Ξεριά με τα γκολ των Παπαδόπουλου, Σιδηρόπουλου, Καρακείσογλου, Σιώτα, Ζουμπουλίδη και Μποντίνι. Το μεγάλο παιχνίδι πάντως έγινε στη Θάσο, όπου ο Θεαγένης αν και βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 0-3 από τον Πρίνο, τελικά επικράτησε με 4-3! Με 2 γκολ του Καραντόλα η ομάδα του Λιμένα μείωσε σε 2-3 και στο 86’ ισοφάρισε με πέναλτι του Σέντα, ενώ πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις (92’) με τον Μανολάρη! Τέλος στο ντέρμπι ο Ηρακλής έχασε στο Βερούλειο από το Αγίασμα με πέναλτι του Τσακμάκη, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.