Καβάλα BC: Πιο κοντά παρά ποτέ (φέτος) κοντά στη νίκη, άλλα…

Ήττα από τον Αίαντα Ευόσμου με 64-66 – Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη να διεκδικεί για πρώτη φορά φέτος το ροζ φύλλο αγώνα με αξιώσεις

Περισσότερο παρά ποτέ άλλοτε στη φετινή χρονιά έφτασε κοντά στη νίκη η ομάδα μπάσκετ της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, όμως κι αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την… μοίρα της. Έχασε στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας από τον Αίαντα Ευόσμου με 64-66 και φυσικά παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της Elite League!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και στην ουσία κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τις δύο εύστοχες βολές του Αναστασόπουλου του Αίαντα στα 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τις οποίες έκανε το 63-66. Στη συνέχεια η Ένωση κέρδισε φάουλ, ο Πουλιανίτης ευστόχησε στην πρώτη βολή (64-66) αστόχησε επίτηδες στη 2η, αλλά το ριμπάουντ χάθηκε και παράλληλα χάθηκε και η νίκη!

Η Καβάλα BC μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 10-5 και 22-14, αλλά στη συνέχεια ο Εύοσμος «έκλεισε» στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έτσι το ημίχρονο έληξε με 34-32. Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη πήραν και πάλι διαφορά 7 πόντων (42-35), όμως απ’ εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν ένα επιμέρους 6-19 και βρέθηκαν μπροστά με 48-54. Η Ένωση συνέχισε να παλεύει και έτσι στα 2.5 λεπτά πριν τέλος το σκορ ήταν 60-62, ενώ στη συνέχεια έχασε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στα 54’’ ο Πετανίδης έκανε το 60-64, αλλά ο Webster απάντησε με γκολ – φάουλ (63-64) και ακολούθως χάθηκε ευκαιρία για να περάσει μπροστά η ομάδα και κάπως έτσι φτάσαμε στα 9’’ δεύτερα, όπου εκεί κρίθηκαν όλα…

22-14, 34-32, 48-54, 64-66

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 6 (2), Μπόζης 5 (1), Πουλιανίτης 7, Απαζίδης 18 (4), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 6 (1), Ταχυρίδης 2, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 7 (1).
Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Ζαν-Μαρί 4, Τζέφερσον 16 (2), Αναστασόπουλος 5, Παπαδόπουλος 4, Ναούμης 5, Πετράκης 5 (1), Πετανίδης 8, Καλογιαννίδης 8 (1), Καραγιαννίδης 11 (1).