Elite League: Ήττες (και πάλι) για ΓΣΕ και Καβάλα BC

Ούτε και στην 7η αγωνιστική δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη οι ομάδες της Καβάλας – 4η σερί ήττα για την Ελευθερούπολη, παραμονή στον πάτο της βαθμολογία για την Ένωση

Ούτε και στην 7η αγωνιστική κατάφεραν οι ομάδες της Καβάλας στην Elite League να γευτούν τη χαρά της νίκης. Κι αν αυτό για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης αποτελεί… συνήθεια, δεδομένου ότι δεν έχει καταφέρει να δει ακόμα (φέτος) το ροζ φύλλο αγώνα, για τον ΓΣΕ όμως είναι πολύ οδυνηρό μιας και η ομάδα ξεκίνησε φέτος για να κάνει το μεγάλο άλμα για τη Basket League ωστόσο, με την 3η συνεχόμενη ήττα, το όνειρο αυτό απομακρύνεται…

4η σερί ήττα…

Τα συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα είναι εμφανές ότι έχουν επηρεάσει τους παίκτες του ΓΣΕ. Στον αγώνα με τον Κόροιβο ήθελαν να κάνουν… restart ωστόσο δεν παρουσιάστηκαν με την απαιτούμενη, ενέργεια, δύναμη και θέληση για να διεκδικήσουν τη νίκη. Μόνο ο Τουντζιαράκης κάτω από το καλάθι πάλεψε όσο μπορούσε, σημειώνοντας 25 πόντους, όμως αυτό δεν έφτανε. Οι υπόλοιποι παίκτες κινήθηκαν σε πολύ χαμηλές πτήσεις γι’ αυτό ήρθε και η 4η συνεχόμενη ήττα.
Δεκάλεπτα: 16-17, 31-43, 53-61, 67-73
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Χάντσον 5, Φιλοξενίδης, Αμπατζάς 3 (1), Γράβας 10 (1), Τσουμάνης, Ναούμης 6 (2), Σκουλίδας 10 (1), Ξύδης 2, Βύρλας 6, Τουτζιαράκης 25.
Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 9, Νοέας, Καμάρας 21 (1), Ερμείδης 6, Καραΐσκος 2, Ιατρίδης 8 (2), Μαστόρος 10 (2), Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 17 (2).

Μόλις 4 πόντους στο 3ο 10λεπτο!!!

Στο Σχηματάρι, η Ένωση είχε εξαιρετική παρουσία στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη δεν επέστρεψε (στην ουσία) στον αγωνιστικό χώρο και έτσι ηττήθηκε με το βαρύ 69-45. Σε αντίθεση με τα άλλα παιχνίδια, η ομάδα βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα, όμως στην επίθεση ήταν κάκιστη. Οι 45 πόντοι στο τέλος της αναμέτρησης τα λένε όλα… Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι με διαδοχικά 3ποντα πήραν διαφορά η οποία μεγάλωνε αφού η Καβάλα δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Ειδικά στο 3ο 10λεπτο σημείωσε μόλις 4 πόντους!!!
Δεκάλεπτα: 13-13, 26-25, 43-29, 69-45
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Παππάς, Γουάιλι 2, Καουφμάνις 17 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 7 (1), Πάππος 2, Καλημέρης 7, Μέξης 9, Φιλοξενίδης 6 (1), Μητσιμπόνας 2, Σιγάλας, Κυρίτσης 14 (1).
Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 9 (2), Μπόζης 3, Πουλιανίτης, Απαζίδης 2, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 3 (1), Πεχλιβανίδης 5 (1), Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 11, Τσέλλος 5 (1).