ΕΠΣ Καβάλας: Χέρι-χέρι στην κορυφή Πηγές και Ορφέας Ελευθερούπολης

Οι μεγάλοι νικητές στα ντέρμπι των Πηγών και του Ποτού μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας - Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην Α' και Β' κατηγορία της ΕΠΣΚ

Ο Άρης Πηγών και ο Ορφέας Ελευθερούπολης ήταν οι κερδισμένοι των δύο μεγάλων ντέρμπι της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, με αποτέλεσμα να μοιράζονται πλέον την κορυφή.
Ο Ορφέας κέρδισε στον Ποτό τον Θεολόγο με 0-2 με δύο τέρματα που επιτεύχθηκαν στο 2ο ημίχρονο από τον Βακιρτζή, ενώ στις Πηγές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτη Δουμάνη και με την παρουσία πολύ κόσμου στις εξέδρες, ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου με 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν 2-0 στο 1ο μέρος με τον Αθανασάκη να ανοίγει το σκορ και τον Δουμάνη και σκοράρει στη συνέχεια, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην επανάληψη.
Στο Κοκκινόχωμα η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέναλτι στο 3ο λεπτό, του Χρυσικού που αμφισβητήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους (η παράβαση έγινε εκτός περιοχής), οι οποίοι απάντησαν στο 30’ με τον Μιχαηλίδη, ενώ Αετός Οφρυνίου και Ελευθερές πήραν εντός έδρας νίκες. Οι πρώτοι επικράτησαν με 3-1 του Ακροβουνίου (Τσίλογλου 2, Αναστασιάδης – Βακιρτζής), ενώ οι δεύτεροι 4-1 το Χαλκερό (Λέτι 3, Δούμας). Τέλος, στον Αγ. Ανδρέα o ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 4-0 των Λιμεναρίων, ενώ η Ν. Πέραμος πέρασε με 0-2 από την Ποταμιά.

Β’ Κατηγορία: Μεγάλα «διπλά» για Αμισιανά και Αγίασμα

Στον 1ο όμιλο τα Αμισιανά πήραν κεφάλι στη βαθμολογία μετά το μεγάλο «διπλό» που κατέκτησαν στον Αμυγδαλεώνα, όπου επικράτησαν της Δόξας με 0-1 με με αυτογκόλ του Παπαβασιλείου. Οι Φίλιπποι δεν εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα μιας και έμειναν στο 1-1 με τον Ορφέα β’, ενώ το Παλαιοχώρι κέρδισε 4-1 την ΑΕ Πιερέων με 3 γκολ του Τσέχου και ένα του Καραγιάννη. Τέλος το Παγγαίου πέρασε από το Ζυγό με 0-2 με τα τέρματα των Παύλου και Τοπούζη.
Στον 2ο όμιλο, το Αγίασμα πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Θεαγένη με 0-5 (Νικολόπουλος, 2, Στογιαννίδης, Λόλης, Αρσένογλου), ενώ ο Ηρακλής Καβάλας με το γκολ του Χρυσαλίδη επικράτησε της Καβάλας 2004.