ΑΟ Καβάλα: Παράσταση για ένα ρόλο (0-3 το Νέστο) στο Αγίασμα!

Με γκολ των Ρουμπιέ, Σαλπιγγίδη και αυτογκόλ του Τσαταλμπασίδη η Καβάλα πήρε άνετα το τρίποντο – Ήττα στο 85’ για τον Βύρωνα από τον Καμπανιακό στο Βερούλειο – Ήττα και για το Ορφάνι από την Μηχανιώνα

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε για τον ΑΟΚ το ντέρμπι της Καβάλας με τον Νέστο Χρυσούπολης για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Το συγκρότημα του Γιώργου Αγγελίδη ήταν σαφώς ανώτερο από τους τυπικά γηπεδούχους (ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του Αγιάσματος, που οριακά πληρούσε τις προδιαγραφές της Γ’ Εθνικής) και πήρε εύκολα τη νίκη με 0-3. Εκτός από τα 3 γκολ είχε και πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το τελικό σκορ, γεγονός που ικανοποίησε τους αρκετούς φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η ικανοποίηση μάλιστα ήταν ακόμα μεγαλύτερη από τη διάθεση που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας τις περισσότερες προσωπικές «μονομαχίες» από τους αντιπάλους, που χρειάζεται να προσπαθήσουν αρκετά για να είναι ανταγωνιστικοί.

Η πλάστιγγα υπέρ της Καβάλας έγειρε στο δίλεπτο 17’-18’ όταν σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ! Το 0-1 έκανε ο Γιώργος Ρουμπιές και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσαταλμπασίδης έγραψε με αυτογκόλ το 0-2. Στις αρχές του 2ου μέρους ο Σαλπιγγίδης σημείωσε το 0-3

Σοκ στο 85ο λεπτό για τον Βύρωνα

Στο Βερούλειο στάδιο, ο Βύρωνας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα και γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον Καμπανιακό μ’ ένα γκολ που επιτεύχθηκε στο 85ο λεπτό από τον Ιγνατιάδη. Η ομάδα της Καβάλας αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα μιας και πάλεψε για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ακόμα μια ήττα για το Ορφάνι

Τέλος στο Ορφάνι, ο Μέγας Αλέξανδρος γνώρισε ακόμα μια ήττα, χάνοντας αυτή τη φορά με 1-2 από τον Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι στο 20ο λεπτό και «κλείδωσαν» τη νίκη στο 75’ με το γκολ του Ξανθόπουλου που έγραψε το 0-2. Ο «Μέγας» μείωσε με τον Ανδρεάδη στο 81’ και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Τα Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Πανδραμαϊκός – Πανθρακικός 4-1
Ορφέας Ξάνθης – Θερμαϊκός Θέρμης 0-1
Αλεξανδρούπολη – Αγροτικός Αστέρας 2-2
Νέστος Χρυσούπολης – Καβάλα 0-3
Απόλλων Παραλιμνίου – Δόξα Δράμας 3-0
Βύρων Καβάλας – Καμπανιακός 0-1
ΜΑ Ορφανίου – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας 1-2