Elite League: «Ζευγάρι» αποτυχιών για ΓΣΕ και Καβάλα BC

Παρέμεινε στις ήττες η Ένωση, χάνοντας αυτή τη φορά από τον Παπάγου (78-93), ενώ η Ελευθερούπολη επέστρεψε στις ήττες χάνοντας στο Ψυχικό με 94-78

Την ήττα γνώρισαν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Elite League οι δύο ομάδες της Καβάλας. Ο ΓΣ Ελευθερούπολης μετά τις δύο σερί νίκες δεν τα κατάφερε στην Αθήνα κόντρα στο Ψυχικό από το οποίο έχασε με 94-78, ενώ στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» στην Καλαμίτσα η Ένωση δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη ούτε κόντρα στον Παπάγου (78-93).

Και πάλι η άμυνα για την Ένωση…

Η άμυνα ήταν η «αχίλλειος πτέρνα» της Ένωσης σε ένα ακόμα παιχνίδι του πρωταθλήματος και εξ αιτίας της δεν μπόρεσε να μπει με αξιώσεις στη διεκδίκηση της νίκης στην αναμέτρηση με τον Παπάγου, από τον οποίο ηττήθηκε με 78-93! Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκεια της, αφού κατάφερναν να απαντήσουν σε κάθε «πρόβλημα» που έβαζαν οι παίκτες του Πενταζίδη. Η διαφορά κυμαίνονταν στους 10-12 πόντους με τη μεγαλύτερη να φτάνει στους 17 και η μικρότερη στους 6 στο τέλος του 3ου 10λεπτου.
Δεκάλεπτα: 16-23, 41-52, 59-68, 78-93
Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 7 (1), Μπόζης, Πουλιανίτης 12 (1), Απαζίδης 16 (3), Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 8, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 22 (3).
Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 9 (3), Σανδραμάνης, Κόης 11 (1), Καρούζος 16 (2), Σολωμός 5, Μπέλη 21 (2), Καρακώστας 5 (1), Μπαλός 9, Πίτερσον 14 (2).

Πάλεψε το παιχνίδι στο Ψυχικό αλλά…

Το πάλεψε το παιχνίδι στο Ψυχικό ο ΓΣΕ ωστόσο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη από την τοπική ομάδα και ηττήθηκε με 94-78. Ήταν ανταγωνιστικός στο 1ο 10λεπτο όπου ήταν πίσω με 2 πόντους, όμως στο τέλος του ημιχρόνου έχανε με 16 πόντους διαφορά. Στο 3ο μέρος πέτυχε όσους πόντους σημείωσε σε όλο το 1ο ημίχρονο, μείωσε στους 9. Προσπάθησε στο τελευταίο μέρος να διεκδικήσει τη νίκη αλλά έμεινε με την προσπάθεια…
Δεκάλεπτα: 21-19, 47-31, 70-61, 94-78
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 5, Κουκάς 20 (4), Σεγκού 23, Παπανικολάου 15 (1), Μαλέλης 6 (2), Παύλος 8 (2), Αθανασούλας 17 (4), Αναγνωστόπουλος, Γοργόνης.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 22 (3), Αμπατζάς, Γράβας 13 (1), Τσουμάνης 11, Ναούμης 2, Σκουλίδας 5 (1), Ξύδης, Βύρλας, Τουτζιαράκης 25.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 10ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι 77-75
Καβάλα-Παπάγου 78-93
Αγρίνιο-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 74-79
Μεγαρίδα-Χαρίλαος Τρικούπης 85-67
Πανερυθραϊκός-Αίας Ευόσμου 83-69
Τρίτων-Ερμής Σχηματαρίου 72-63
Ψυχικό-Ελευθερούπολη 94-78
Αμύντας-Ηρακλής ΚΑΕ 2022 61-69