Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Επιστροφή στις νίκες για Βύρωνα, παραμονή στις ήττες για Νέστο και Ορφάνι

Η ομάδα της πόλης της Καβάλας πήρε μια δύσκολη όσο και πολύτιμη νίκη σε αντίθεση με το Νέστο και το Ορφάνι που εξακολουθούν να μην έχουν βαθμό - Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Με γκολ στην αρχή και στο τέλος της αναμέτρησης ο Βύρωνας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες (ύστερα και από την ισοπαλία στον Αγρ. Αστέρα την προηγούμενη αγωνιστική) επικρατώντας με 3-0 της Αλεξανδρούπολης στο Βερούλειο στάδιο. Η νίκη για το συγκρότημα της Καβάλας μόνο εύκολη δεν ήταν μιας και το παιχνίδι ήταν «ανοιχτό» μέχρι και το 90ο λεπτό, οπότε και ο Βύρωνας σημείωσε το 2ο τέρμα του. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ ήδη από το 6ο λεπτό με το γκολ του Πτηνόπουλου, ενώ στη συνέχεια της αναμέτρησης ήταν καλύτεροι ωστόσο δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη. Αυτό έγινε στο 90’ με το εύστοχο πέναλτι του Γκατζολάρι (παρέμεινε ο εκτελεστής των πέναλτι, παρά τη χαμένη προσπάθεια στο προηγούμενο παιχνίδι), ενώ στο 92’ ο Δερμιτζάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Στο γήπεδο του Αγιάσματος ο Νέστος, πλησίασε όσο ποτέ στο φετινό πρωτάθλημα στην κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά τελικά έμεινε με την… προσπάθεια χάνοντας 1-2 από τη Δόξα Δράμας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κόντου στο 31’, όμως η ομάδα της Χρυσούπολης ισοφάρισε (1-1) με τον Γιάνκοβιτς στο 59’. Η Δόξα όμως πέτυχε και ένα δεύτερο τέρμα με τον Ιορδανίδη στο 72’ και πήρε τη νίκη.
Όσο για το Ορφάνι, η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία δεν άλλαξε την εικόνα του. Έχασε με 0-4 από τον Άρη Αβάτου, δεχόμενο δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 1ο από τους Γκαρνέτα στο 7’ και  Ψεμματά στο 19, και στο δεύτερο από τους Κοντογιαννίδη στο 57’ και  Παναγιωτίδης στο 65’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Βύρωνα – Αλεξανδρούπολη 3-0
Νέστος Χρυσούπολης – Δόξα Δράμας 1-2
Ορφέας Ξάνθης – Αγροτικός Αστέρας 1-1
ΜΑ Ορφανίου – Άρης Αβάτου 0-4
Πανδραμαϊκός – Καμπανιακός 0-2
Πανθρακικός – ΑΟ Καβάλα 3-2
Ν. Μηχανιώνα – Θερμαϊκός Θέρμης 1-1