Elite League: Επέστρεψε στις νίκες ο ΓΣΕ, σταθερά στις… ήττες η Ένωση

Η ομάδα της Ελευθερούπολης πήρε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κερδίζοντας 58-51 τον Τρίτωνα – Νέα βαριά εκτός έδρας ήττα για την Καβάλα ΒC, αυτή τη φορά από το Μαρούσι με 92-66

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Basket League ήταν ο ΓΣΕ που κέρδισε τον Τρίτωνα με 58-51 επιστρέφοντας έτσι στις νίκες. Από την άλλη μεριά η Καβάλα BC δεν απέφυγε τη… μοίρα της γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά από το Μαρούσι με 92-66.

Με οδηγό τον Τουντζιαράκη

Στο κλειστό της Ελευθερούπολης και σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες έδωσαν ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα τους, ο ΓΣΕ κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση του πολύ δυνατού Τρίτωνα. Επικράτησε με 58-51, καταφέρνοντας να ξεχωρίσει στο τελευταίο 10λεπτου του αγώνα. Οι δύο ομάδες «βάδιζαν» μαζί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Τουντζιαράκη να είναι και πάλι εξαιρετικός και να οδηγεί τον ΓΣΕ στην πολύτιμη νίκη.
Δεκάλεπτα: 18-13, 32-34, 44-44, 58-51
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 4, Φιλοξενίδης 2, Γράβας 12 (1), Τσουμάνης 2, Ναούμης 6 (2), Σκουλίδας 9 (3), Ξύδης 2, Τουτζιαράκης 21.
Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 5, Κουφόπουλος 12 (1), Ζαραϊδώνης 1, Πολυτάρχου 7 (1), Πράπας, Τσουργιάννης, Προίσκος 2, Καμπερίδης 6, Ντράσκοβιτς 9, Τσάμης 9 (1).

Όταν πετυχαίνεις σε ένα 10λεπτο, μόνο δύο πόντους…

Όταν σε ολόκληρο 10λεπτο, πετυχαίνεις μόλις 2 πόντους και αντίθετα δέχεσαι 31, δεν μπορείς να περιμένεις να είσαι ανταγωνιστικός και να διεκδικήσεις τίποτα από το παιχνίδι. Αυτό έγινε στο 2ο 10λεπτο του, κεκλεισμένων των θυρών, αγώνα της Καβάλας BC στο Μαρούσι κόντρα στην τοπική ομάδα. Η Ένωση ξεκίνησε πολύ καλά στο 1ο 10λεπτο όπου βρέθηκε να προηγείται με 15-20, όμως στο 2ο μέρος τα φώτα… έσβησαν και όταν άναψαν και πάλι στο τέλος του 1ου ημιχρόνου το σκορ ήταν 46-22!!! Απ’ εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα ήταν εύκολα για τους γηπεδούχους…
Δεκάλεπτα: 15-20, 46-22, 63-38, 92-66
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Παπαδημητρίου 9 (3), Στασινός 3 (1), Θεοδώρου 4, Ξύδας 13 (4), Κουτσονικόλας 9 (3), Μαργέλης 12 (1), Καμαριανός7 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 14 (1), Ζορμπάς 1, Σταυρακούκας 16 (3).
Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι, Μπόζης 10, Πουλιανίτης 19, Απαζίδης 5 (1), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 10 (2), Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 9 (1), Γουέμπστερ 1, Τσέλλος 12 (1).