Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: «Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι της Καβάλας

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι του Ορφανίου με το Νέστο, ενώ ο Βύρωνας «έπεσε» στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Πανδραμαϊκό

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της Καβάλας που πραγματοποιήθηκε στο Ορφάνι ανάμεσα στον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και το Νέστο. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και 3 καλές ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του νεοαποκτηθέντα Γκατζολάρι. Ο «Μέγας» άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό του αγώνα με κεφαλιά του Ανδρεανίδη μετά εκτέλεση κόρνερ, ενώ το 1-1 για το Νέστο έκανε ο Σκαθαρούδης στο 33ο λεπτό.
Όσον αφορά τον Βύρωνα, στάθηκε εξαιρετικά στη δυνατή έδρα του Πανδραμαϊκό και κρατούσε το μηδέν στην εστία του μέχρι και 15 λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Στο 76ο λεπτό όμως ο Παυλίδης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και ο ίδιος παίκτης 10 λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 9ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου – Ορφέας Ξάνθης 5-1
ΜΑ Ορφανίου – Νέστος Χρυσούπολης 1-1
Πανδραμαϊκός – Βύρων Καβάλας 2-0
Ν. Μηχανιώνα – Αλεξανδρούπολη 2-0
Θερμαϊκός Θέρμης – Δόξα Δράμας 0-2
Καβάλα – Αγροτικός Αστέρας 4-2
Άρης Αβάτου – Καμπανιακός 0-2