ΕΠΣ Καβάλας: Δύσκολα, αλλά πολύτιμα «διπλά» για Ορφέα και Πηγές

Ο Ορφέας κέρδισε στο Βερούλειο την ΑΕΚ με ένα καταπληκτικό γκολ του Λουίζ, ενώ ο Άρης στις καθυστερήσεις το Βυζάντιο στο Κοκκινόχωμα – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην Α’ και Β’ κατηγορία

Μ’ ένα εκπληκτικό γκολ του Λουίζ, 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ορφέας Ελευθερούπολης πέρασε από τη δυνατή έδρα της ΑΕ Καβάλας με 1-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλου της ΑΕΚ Δημήτρη Αραπίδη, που σκοτώθηκε σε τροχαίο. Από την πλευρά τους οι Πηγές, που την Πέμπτη (5/1) κέρδισαν 3-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Θεολόγο (με τα γκολ των Βλάχου 2 και Αθανασάκη), κέρδισε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων το Βυζάντιο στο Κοκκινόχωμα με το γκολ του Ζουλή που έγραψε το 1-2. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με πέναλτι του Δουμάνη, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 2ο μέρος με τον Σεμερτζίδη.
Στο Χρυσοχώρι ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Βρασίδα Ν. Περάμου με δύο γκολ του Δόντσου και ένα του Μπαντάνη (μείωσε σε 2-1 ο Ελευθεριάδης), ενώ στο ουδέτερο γήπεδο του Κωτσάλου το Ακροβούνι κέρδισε με 0-3 (Βακιρτζής 2, Παναγιωτόπουλος) το τιμωρημένο Χαλκερό που συνεχίζει κανονικά την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας. Όσο για το γειτονικό ντέρμπι του Αγ. Ανδρέα με τις Ελευθερές έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.
Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας που έγινε στη Θάσο μεταξύ των Λιμεναρίων και του Θεολόγου, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 0-2 με τα γκολ των Παπαδέλη και Λαπούσι, ενώ τέλος το Οφρύνιο δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με 6-0 της Ποταμιάς με τα γκολ των Τσίλογλου (3), Καλτσίδη (2) και Γούναρη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ Κατηγορία:  Οι Φίλιπποι πήραν το ντέρμπι με τον Αμυγδαλεώνα

Στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας, οι Φίλιπποι πήραν το ντέρμπι με τον Αμυγδαλεώνα με 1-0 και ταυτόχρονα πήραν και το προβάδισμα στη βαθμολογία, σ’ ένα παιχνίδι που παρακολούθησε πολύς κόσμος. Εκτός έδρας νίκες για Παγγαίο και Αμισιανά, ενώ ο αγώνας Ορφέας β’ –  Παλαιοχώρι αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων γαστρεντερίτιδας σε παίκτες των γηπεδούχων. Στον 2ο όμιλο το Αγίασμα νίκησε με γκολ στο 90’ την μαχητική Καλλιράχη, ενώ στο 90’ επικράτησε και ο Πρίνος του ΠΑΟ Καβάλας με 2-1 και με ανατροπή του σκορ.

10. Ζυγός (3-17) 1

*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Ορφέας Ελ. β’ και από έναν  Ζυγός και Παλαιοχώρι

10. Παναγία –

*** Από ένα αγώνα λιγότερο έχουν Θεαγένης, Ηρακλής Καβ., Αγίασμα και Καβάλα 2004