ΕΠΣ Καβάλας: Μόνος πρώτος ο Ορφέας Ελευθερούπολης

Κέρδισε εύκολα το Χαλκερό με 6-0 και εκμεταλλεύτηκε το εντός έδρας «Χ» των Πηγών με το Οφρύνιο – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην Α’ και στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας

Μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ έμεινε ο Ορφέας μετά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα της Ελευθερούπολης, όπως αναμενόταν, είχε εύκολο έργο απέναντι στο Χαλκερό, το οποίο κέρδισε με 6-0 με τα γκολ των Λουίζ 2, Κ. Βακιρτζή 2, Τζαπέγια και Κυγάη, και εκμεταλλεύτηκε το «Χ» που έφεραν οι Πηγές στην έδρα τους με τον Αετό Οφρυνίου. Ο Άρης βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με το γκολ του Αθανασάκη στο 7ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν 10 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου με εύστοχο πέναλτι του Τσίλογλου.
Στο Ακροβούνι, ο Ατρόμητος πήρε μια σημαντική νίκη στο ντέρμπι με τη Ν. Πέραμο κερδίζοντας με 2-0 με δύο γκολ του Αμιάδη, στο μέσο του 1ου και 2ου ημιχρόνου, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και το Βυζάντιο στον Άγιο Ανδρέα τον τοπικό ΠΑΟΚ.  Τα γκολ της ομάδας σημείωσαν οι Σπανδωνίδης και Μιχαηλίδης (ένα σε κάθε ημίχρονο), ενώ καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η απόκρουση πέναλτι του Μώραλη στο 65ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 0-1.
Στη Θάσο, η ΑΕ Καβάλας πήρε το «διπλό» κερδίζοντας 0-1 την Ποταμιά με γκολ του Δάδαρου, ενώ στο ντέρμπι του Ποτού ο Θεολόγος επικράτησε του Χρυσοχωρίου με 4-2, σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Γκοίκοβιτς, Jean Mendes, Fara Mendes και Τσετάνι, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Μπαντάνη και Δόντσο. Τέλος στις Ελευθερές ο Κεραυνός επικράτησε με 3-1 των Λιμεναρίων
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

Λιμενάρια – Βυζάντιο

Β’ Κατηγορία: Κέρδισαν οι πρωτοπόροι στον 1ο όμιλο, η πέρασε η Καλλιράχη στο κύπελλο

Στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας δε σημειώθηκαν αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας μιας και όλοι οι πρωτοπόροι, εύκολα ή δύσκολα, κατάφεραν να κερδίσουν. Στον 2ο όμιλο, που είχε ρεπό, διεξήχθησαν δύο εξ αναβολής αγώνες Αγίασμα-Καβάλα 2004 1-0 και Θεαγένης-Ηρακλής Καβ. 0-1. Τέλος στη Θάσο έγινε και ο αγώνας κυπέλλου για τη β’ φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΚ με την Καλλιράχη να κερδίζει στην έδρα του Πρίνου με 1-0 με γκολ του Μπραστιανού.

10. Ζυγός (3-17) 1

*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Ορφέας Ελ. β’ και Ζυγός και από έναν Παλαιοχώρι και Κρηνίδες