Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Δίκαιη μοιρασιά (1-1) στο ντέρμπι της Καβάλας

Βύρωνας και Νέστος έμειναν στο «Χ» στο παγωμένο Βερούλειο στάδιο μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με πολλές ευκαιρίες και αρκετό κόσμο στις εξέδρες

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι της Καβάλας που έγινε στο Βερούλειο το απόγευμα της Τετάρτης 8/2. Βύρων και Νέστος σημείωσαν από ένα τέρμα και έμειναν στο 1-1, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που είχε ρυθμό και δύναμη με τους δύο αντιπάλους να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ. Το γεγονός ότι δε σημειώθηκαν περισσότερα τέρματα οφείλεται σ’ ένα μεγάλο ποσοστό και στην πολύ καλή εμφάνιση των δύο τερματοφυλάκων. Ο Βύρων προηγήθηκε στο 34ο λεπτό με τον Ναουμίδη, ενώ ο Νέστος απάντησε στο 75’ με τον Οκάν Σουλεϊμάν).

Όσο για τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου, δεν τα κατάφερε ούτε στο ντέρμπι των ουραγών στην Αλεξανδρούπολη. Γνώρισε την ήττα με 3-1, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις 1 βαθμό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 με τα γκολ των Γκαιδαρτζή στο 6’, του Πατσιώρα στο 51’ με πέναλτι και του 69’ Παπάζογλου, ενώ ο «Μέγας» μείωσε με τον Κέλο στο 76ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας 1-2
Αλεξανδρούπολη – ΜΑ Ορφανίου    3-1
Αγρ. Αστέρας – Πανθρακικός  1-1
Βύρων Καβάλας – Νέστος Χρυσούπολης 1-1(34′ Ναουμίδης – 75′ Οκάν Σουλεϊμάν)
Δόξα Δράμας – Πανδραμαϊκός 0-0
Καμπανιακός – Θερμαϊκός Θέρμης 2-0
Απόλλων Παραλιμνίου –Καβάλα 0-1