ΕΠΣ Καβάλας: Συνεχίζουν ακάθεκτοι Πηγές και Ορφέας…

Οι δύο πρωταγωνιστές της Α’ κατηγορίας για την κατάκτηση του τίτλου επικράτησαν με 2-0 των αντιπάλων τους και συνεχίζουν την κούρσα τους – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Με «τρίποντα» συνέχισαν την πορεία τους στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας οι δυο μεγάλοι πρωταγωνιστές. Oι Πηγές με ένα γκολ, από ένα ημίχρονο των Βλάχου και Παντελίδη, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ακροβουνίου με 2-0, ενώ και ο Ορφέας συνέχισε με νίκη επικρατώντας εύκολα, επίσης με 2-0,στην Ελευθερούπολη των Λιμεναρίων με τα γκολ των Μπακιρτζή και Λούιζ.

Το πιο χορταστικό παιχνίδι της ημέρας, αλλά και η μεγαλύτερη έκπληξη συνέβη στο Χαλκερό, όπου ο μαχητικός Ατρόμητος Χαλκερού επικράτησε με 4-3 του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Προηγήθηκε 2-0 με τους Κόρτσα και Άρμπεν. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 3 γκολ από τους Κωνσταντάρα, Σαρηγιαννίδη και Μπαντάνη, αλλά την τελευταία λέξη την είχαν οι γηπεδούχοι που με τα γκολ Έγκιστ πήραν τη νίκη. Χορταστικό ήταν επίσης και το παιχνίδι της Ν. Περάμου με την ΑΕ Καβάλας που βρήκε νικητές τους πρώτους . Έμειναν δύο φορές πίσω στο σκορ (Αγγελίδης – Γαβριηλίδης) αλλά απάντησαν με τους Δερβίσοβιτς και Μίνγκα και πήραν τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Τριανταφυλλίδη.

Το Βυζάντιο πήρε σπουδαίο «διπλό» στις Ελευθερές (Τραγαντζόπουλος- Σαντογιάννης) με 4-2 με τα τέρματα των Κεσαπίδη, Ματσάγκου, Σπυρίδη κι ένα αυτογκόλ. «Διπλό» και για τον Αετό Ορφανού στον Ποτό επί του Θεολόγου με 0-4 με τα γκολ των Λαπούσι 2, Καλτσίδη και Γούναρη, αλλά και για τον Αγ. Ανδρέα στην Ποταμιά με 1-2. Για τους νικητές σκόραραν οι Βλαχογιάννης και Βέλια και για τους γηπεδούχους ισοφάρισε προσωρινά ο Μερακλής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

14. Ποταμιά 1 (6-42)

*** Ποταμιά, Ακροβούνι, Θεολόγος, Ελευθερές, ΑΕ Καβάλας και Λιμενάρια έχουν από έναν αγώνα λιγότερο

Β’ Κατηγορία: Οι Φίλιπποι πήραν το ντέρμπι του 1ου ομίλου

Οι Φίλιπποι ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι του 1ου ομίλου κόντρα στα Αμισιανά αφού επικράτησαν με 3-1 και ξέφυγαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ πέτυχε ο Λόλακας και ένα ο Γκαιντατζής, ενώ για τον Μακεδονικό ισοφάρισε προσωρινά ο Προβατίδης. Το Πολύστυλο κέρδισε με 1-0 το Παγγαίο αυτογκόλ στο 89ο λεπτό, ενώ Κρηνίδες και ΑΕ Πιερέων αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:

Ορφέας Ελ. β’ – Φίλιπποι α. α.

*** Σε εξ αναβολής παιχνίδια για τον 2ο όμιλο Ξεριάς – Ν. Καρβάλη 0-0 και Καλλιράχη – Θεαγένης 1-4.