Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Σπουδαία «τρίποντα» για Νέστο και Βύρωνα

Κέρδισαν με το ίδιο σκορ (1-0) τη Νέα Μηχανιώνα και τον Θερμαϊκό Θέρμης – Ρεπό για την Καβάλα, νέα ήττα για το Ορφάνι 0-2 από τον Πανδραμαϊκό

Αποδοτική ήταν η Κυριακή για τις ομάδες της Καβάλας που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Τόσο γι’ αυτές που αγωνίστηκαν (Νέστος και Βύρωνας) όσο και γι’ αυτήν που είχε ρεπό (ΑΟΚ). Μόνο το Ορφάνι δεν μπόρεσε να πάρει κάτι καλό, αν και προσπάθησε φιλότιμα.

Ο ΑΟΚ αν και είχε ρεπό, ήταν κερδισμένο μιας και ο πρωτοπόρος Καμπανιακός μόλις και με τα βίας κατάφερε να πάρει το «Χ» στην Αλεξανδρούπολη από την τοπική ομάδα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Νέστος συνέχισε το νικηφόρο του σερί κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ποσειδώνα Ν. Μηχανιώνας με 1-0. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Ράνος στο 26ο λεπτό. Με το ίδιο σκορ (1-0) κέρδισε και ο Βύρωνας τον Θερμαϊκό Θέρμης στο Βερούλειο στάδιο. Πήρε μια εξίσου μια σημαντική νίκη με το γκολ του Σιδηρόπουλο στο 45ο λεπτό. Όσο για το Ορφάνι, γνώρισε νέα ήττα αυτή τη φορά από τον Πανδραμαϊκό με 0-2 με δύο γκολ στις αρχές των ημιχρόνων από τους Παυλίδη και Γιαννόπουλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ορφέας Ξάνθης – Πανθρακικός  2-2
Απόλλων Παραλιμνίου – Αγροτικός Αστέρας 1-0
Δόξα Δράμας – Άρης Αβάτου 2-3
Αλεξανδρούπολη – Καμπανιακός 1-1
Βύρων Καβάλας – Θερμαϊκός Θέρμης  1-0
Νέστος Χρυσούπολης – Ν. Μηχανιώνα 1-0
ΜΑ Ορφανίου – Πανδραμαϊκός 0-2