ΕΠΣ Καβάλας: Ο Άγιος Ανδρέας σόκαρε τις Πηγές. Νίκη 3-2 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας επέστρεψε ο Ορφέας που πέρασε από το Χρυσοχώρι με 0-2 - Όλα τα αποτελέσματα της Α' και του 1ου ομίλου της Β' κατηγορίας

Νέα δεδομένα δημιουργούνται στην «μάχη» της κορυφής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ μετά την ήττα των Πηγών στον Άγιο Ανδρέα από τον τοπικό ΠΑΟΚ με 3-2, αποτέλεσμα που χαρακτηρίζεται ως η μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» που εκτός από την πρωτιά στη βαθμολογία έχασαν και το αήττητο σερί τους, έπεσαν θύμα του ψυχωμένου ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο 1ο ημίχρονο με 0-2 με τα γκολ των Αθανασάκη και Δουμάνη. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και έκαναν την μεγάλη ανατροπή!

Από τη μεριά του ο Ορφέας πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο Χρυσοχώρι με 0-2 και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι, που το παρακολούθησε πολύς κόσμος, το συγκρότημα της Ελευθερούπολης σκόραρε με τον Βακιρτζή, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα, όταν ο Σαρηγιαννίδης εκτέλεσε πέναλτι που αποκρούστηκε από τον Χατζηνικολή.

Ο Αετός Οφρυνίου επικράτησε με 2-0 των Ελευθερών με τα γκολ των Αναστασιάδη και Λαπούσι, ενώ η ΑΕ Καβάλας με το τέρμα του Γαβριηλίδη πήρε το ντέρμπι με τον Θεολόγο με 1-0. Με το ίδιο σκορ (1-0) κέρδισε και το Ακροβούνι το Βυζάντιο με το γκολ του Βουζουλίδη, ενώ η Ν. Πέραμος πέρασε από το Χαλκερό κερδίζοντας με 1-3 με τα τέρματα των Εγουόμα, Νοφούλα και Κοσμίδη. Τέλος το ντέρμπι της Θάσου δεν ανέδειξε νικητή, μιας και Λιμενάρια και Ποταμιά σημείωσαν από 2 γκολ (Πεπκολάι, Αγγελίδης – Μυσιρλής, Κόλλα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

14. Ποταμιά 2 (8-44)

*** Ποταμιά, Ακροβούνι, Θεολόγος, Ελευθερές, ΑΕ Καβάλας και Λιμενάρια έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Β’ Κατηγορία: Ο Αμυγδαλεώνας πήρε το ντέρμπι στα Αμισιανά

Στη Β’ κατηγορία και στον 1ο όμιλο, οι Φίλιπποι πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ορφέα Ελευθερούπολης β’ και διατήρησαν τη διαφορά τους στη βαθμολογία από τον Αμυγδαλεώνα, που ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Μακεδονικό στα Αμισιανά με 1-2. Προηγήθηκε με πέναλτι του Γκαϊτατζή στο 1ο μέρος και στην επανάληψη ο Ζαππίδης έγραψε το 0-2, για να μειώσουν στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι. Στη Νικήσιανη, Παγγαίο και Ζυγός έμειναν στο 0-0, ενώ «Χ» έληξε και το ντέρμπι των ουραγών ΑΕ Πιερέων-Παλαιοχώρι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 3 φορές. Τέλος στις Κρηνίδες