Elite League: Επέστρεψε στις νίκες ο ΓΣΕ, παρέμεινε στις ήττες η Καβάλα BC

Η Ελευθερούπολη νίκη με 89-83 τον μαχητικό Αμύντα, ενώ η Καβάλα ΒC έχασε στη Θεσσαλονίκη από τον Αίαντα με 80-55

Μια νίκη και μια ήττα ήταν το αποτέλεσμα των εμφανίσεων των ομάδων της Καβάλας στο πρωτάθλημα της Elite League το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Μαρτίου. Ο ΓΣΕ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 89-83 τον Αμύντα, ενώ η Καβάλα BC παρέμεινε στις… ήττες χάνοντας 80-55 από τον Αίαντα Θεσσαλονίκης.

Νίκησε και επέστρεψε στην κορυφή

Ανεβάζοντας στροφές στο 2ο ημίχρονο ο ΓΣΕ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 89-83 του μαχητικού Αμύντα και παράλληλα επέστρεψε και στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι παίκτες του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο τελευταίο 10λεπτο έσβησαν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.
Δεκάλεπτα: 21-24, 42-43, 65-58, 89-83
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 2, Σοκ 15 (5), Γράβας 17, Τσουμάνης, Ναούμης 3 (1), Σκουλίδας 19 (4), Ξύδης 14 (2), Ρόμπινσον 8, Τουτζιαράκης 11 (1).
Αμύντας (Λιόγας): Σιούντρης 15 (2), Γκρέκας 8 (2), Βαρδιάνος 5 (1), Λιακόπουλος 16 (2), Κουκουνιάς, Γιούση, Γκάτζο 14 (1), Μάρσαλ 8, Δόξας 11, Καλογερίας 6.

Ακόμα μια ήττα ! 80-55 από τον Αίαντα Ευόσμου

Ακόμα μια ήττα πρόσθεσε στο παθητικό της η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας στο πρωτάθλημα της Elite League. Αυτή τη φορά έχασε στη Θεσσαλονίκη από τον Αίαντα Ευόσμου με 80-55, μετά από μια μετριότατη (ειδικά στην επίθεση) εμφάνιση.
Με τον Γιώργο Παρδαλίδη στον πάγκο, που αντικατέστησε γι’ αυτόν τον αγώνα τον Νίκο Πενταζίδη, η Ένωση σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική, ακολουθώντας στο σκορ τους γηπεδούχους που είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση τους.
Δεκάλεπτα: 17-10, 34-27, 59-46, 80-55
Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 11 (1), Γουόκερ 19 (2), Ναούμης 14 (4), Πετράκης 2, Κωνσταντινίδης 5 (1), Πετανίδης 2, Σταυριανόπουλος 4, Δεληγεώργης 5, Καραγιαννίδης 13, Μπαλτζόπουλος.
Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 13 (1), Μπόζης 12 (3), Πουλιανίτης 4, Κριζέας, Απαζίδης 6, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 8 (2), Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 2, Γουέμπστερ 10.