Καβάλα BC: Δεν ξέφυγε από την… μοίρα της! Ήττα 79-95 από τον Τρίτωνα

Στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Elite League στο κλειστό της Καλαμίτσας, είχε για ακόμα μια φορά πολύ κακή αμυντική συμπεριφορά

Το αρνητικό σερί των ηττών για την Καβάλα BC στο πρωτάθλημα της Elite League δε σταμάτησε ούτε στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικός κόντρα στον Τρίτωνα στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» στην Καλαμίτσα. Το συγκρότημα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης έχασε με σκορ με 79-95, πληρώνοντας στην ουσία τα κενά διαστήματα που παρουσίασε στη διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο και φυσικά τα πολλά προβλήματα στην άμυνα του.

Με τις δύο να βαδίζουν μαζί στην αρχή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από το μισά του 1ου 10λεπτο και έφτασαν στο +12 (16-28). Η Καβάλα βρήκε λύσεις στην άμυνα και στην επίθεση της και έτσι έφτασε στο -4 (33-37), αλλά η προσπάθεια έμεινε στη μέση μιας και μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου πέτυχε 3 πόντους και δέχτηκε 13 με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο +14 (36-50). Η διαφορά μειώθηκε κατά 6 πόντους με δύο τρίποντα του Μπόζη έτσι το σκορ έκλεισε στο 42-50.

Το δεύτερο κενό διάστημα παρουσιάστηκε στην αρχή του 3ου μέρους όταν ο Τρίτωνας έτρεξε ένα σερί 0-15 (!!!) με τη διαφορά να ξεφεύγει στους 23 πόντους (42-65). Και πάλι όμως η Ένωση μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι και με ένα 21-11μείωσε τη διαφορά στο τέλος του 3ου 10λεπτου στους 13 πόντους (63-76). Η προσπάθεια όμως δεν είχε συνέχεια και έτσι στην τελευταία περίοδο ο Τρίτωνα διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια στην Καβάλα να αντιδράσει. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 79-95. Από την Ένωση ξεχώρισαν οι οι Πουλιανίτης και Πεχλιβανίδης με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 42-50, 63-76, 79-95