Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Ένα μεγάλο «διπλό» και δύο ήττες στις καθυστερήσεις

Ο Νέστος κέρδισε (και) στη Δράμα, επικρατώντας 2-0 της Δόξας, ενώ Βύρων και Ορφάνι έχασαν με 2-1 και 1-0 αντίστοιχα, με γκολ που δέχτηκαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων

Μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη και δύο ήττες στις καθυστερήσεις ήταν το αποτέλεσμα των εμφανίσεων των 3 ομάδων της Καβάλας στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Ο Νέστος έδειξε τα δόντια και στη Δράμα κερδίζοντας τη Δόξα με 0-2, ενώ Βύρων και Ορφάνι έχασαν με γκολ στις καθυστερήσεις σε Αλεξανδρούπολη και Ξάνθη αντίστοιχα.
Ο Νέστος συνέχισε την ανοδική του πορεία περνώντας επιτυχημένα και από την έδρα της Δόξας σκοράροντας δύο φορές. Η πρώτη στο 44’ με απ’ ευθείας φάουλ του Μενίκου (η μπάλα άλλαξε πορεία στο τοίχος και κατέληξε στα δίχτυα) και η δεύτερη στο 78ο λεπτό με τον Σέα.
Όσον αφορά τον Βύρωνα, ήθελε πάση θυσία να πάρει τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ούτε το «Χ». Προηγήθηκε μάλιστα με τον Ιβανίδη στο 16ο λεπτό, είχε δύο δοκάρια και ευκαιρίες, αλλά ισοφαρίστηκε στο 65’ από τον Παπαγεωργίου, εδώ δέχτηκε το 2ο γκολ στο 92’ από τον Μαλτέζο.
Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων γνώρισε την ήττα και το Ορφάνι που στάθηκε πολύ καλά στην έδρα του Άρη Αβάτου, αλλά δέχτηκε το γκολ στο τέλος από τον Κουτσούμπα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής καθώς και η  βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αλεξανδρούπολη – Βύρων Καβάλας  2-1
Δόξα Δράμας – Νέστος Χρυσούπολης  0-2
Αγροτικός Αστέρας – Ορφέας Ξάνθης  1-0
Άρης Αβάτου – Μ.Α. Ορφανίου  1-0
Καμπανιακός – Πανδραμαϊκός   4-3
Καβάλα – Πανθρακικός   2-1
Θερμαϊκός Θέρμης –Ν. Μηχανιώνα  0-2