Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Βύρωνα, 2-0 το Παραλίμνιο

Η ομάδα της Καβάλας που έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο» πήρε αυτό που άξιζε στο ντέρμπι του Βερούλειο με τα γκολ των Γρ. Παπαδόπουλου και Πτηνόπουλου – Ήττα 4-1 για το Ορφάνι στη Δράμα από τη Δόξα

Μια πολύ βαθιά βαθμολογική ανάσα αλλά και μια σημαντική «ένεση» ηθικού αποτέλεσε για την ομάδα του Βύρωνα η νίκη του με 2-0 στο Βερούλειο στάδιο επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Μετά την αποτυχία στην Αλεξανδρούπολη η ομάδα της Καβάλας έπαιζε με την «πλάτη στον τοίχο» σε ότι αφορά τη «μάχη» της παραμονής και δεν ήθελε κανένα άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι για την 22η αγωνιστική. Γι’ αυτό μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη με τα γκολ των Γρηγόρη Παπαδόπουλου και Μηνά Πτηνόπουλου στο 50ο και το 75ο λεπτό. Με τους 3 βαθμούς που πήρε, έφτασε και πάλι στη γραμμή του υποβιβασμού και πλέον αντιμετωπίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Νέστος είχε ρεπό, ενώ το Ορφάνι δεν μπόρεσε να σταθεί όρθιο στη Δράμα στον αγώνα με τη Δόξα αφού έχασε με 4-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 1ο μέρος με 3-0 με τα γκολ των Φραγκούλη στο 6’, Οικονομίδη στο 28’ και Θεοδοσιάδη στο 40’, έκαναν το 4-0 με τον Ιορδανίδη στο 73’, ενώ ο «Μέγας» μείωσε στο τελικό 4-1 με τον Ντουσάι στο 88ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 22ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Πανθρακικός 1-3
Αλεξανδρούπολη– Ορφέας Ξάνθης 1-2
Βύρωνας Καβάλας – Απόλλων Παραλιμνίου 2-0
Δόξα Δράμας – Μέγας Αλ. Ορφανίου 4-1
Καμπανιακός – Ποσειδώνας Μηχανιώνας  2-0
Θερμαϊκός Θέρμης – ΑΟ Καβάλα 3-1
Αγροτικός Αστέρας – Πανδραμαϊκός 1-1