Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Πολύτιμο «Χ» για το Νέστο, οδυνηρή ήττα για τον Βύρωνα

Η ομάδα της Χρυσούπολης πήρε βαθμό στη δυνατή έδρα του Παραλιμνίου με σκορ 2-2, ενώ ο Βύρωνας έχασε στην Ξάνθη από τον Ορφέα με 1-0, χάνοντας σωρεία ευκαιριών

Για μια ακόμα αγωνιστική ο Νέστος κατάφερε να συνεχίσει την ανοδική του πορεία βαδίζοντας ολοταχώς προς την εξασφάλιση της σωτηρίας, ενώ αντίθετα ο Βύρωνας αν και άξιζε ακόμα και τη νίκη στο παιχνίδι με τον Ορφέα στην Ξάνθη, έκανε βήμα πίσω ως προς την εξασφάλιση του στόχου.

Πιο συγκεκριμένα ο Νέστος, αναδείχτηκε ισόπαλος με 2-2 στο Παραλίμνιο κόντρα στον Απόλλωνα. Προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με τον Ράνο, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ στο τέλος του 1ου μέρους και στην αρχή του 2ου με τους Κουτζαβασίλη στο 41’ και τον Γκέκα στο 49’. Ο Γιάνκοβιτς όμως στο 53’ έκανε το 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στην Ξάνθη, ο Βύρωνας βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από τον Ορφέα με το γκολ του Πασχαλάκη στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια προσπάθησε πολύ για να ανταποδώσει αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε δύο δοκάρια πέναλτι του Γρ. Παπαδόπουλου στο 16’ και με κεφαλιά στο 61’ και άλλες κλασικές ευκαιρίες όμως δεν τα κατάφερε…

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 23ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης 2-2
Πανδραμαϊκός – Αλεξανδρούπολη 2-0
Ν. Μηχανιώνα – Αγροτικός Αστέρας 0-0
Θερμαϊκός Θέρμης – Άρης Αβάτου 1-3
Ορφέας Ξάνθης – Βύρων Καβάλας  1-0
Καβάλα – Καμπανιακός 2-1
Πανθρακικός – Δόξα Δράμας 1-2