Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Τρίποντα» σωτηρίας για Βύρωνα και Νέστο

Η ομάδα της Καβάλας έμεινε ζωντανή στην υπόθεση της παραμονής κερδίζοντας 2-0 τον Πανδραμαϊκό, ενώ το συγκρότημα της Χρυσούπολης δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το ντέρμπι με το Ορφάνι με 2-1

Μπορεί στον ΑΟΚ να επικρατεί κατήφεια μετά την ήττα από τον Αγροτικό Αστέρα, στον Βύρωνα και το Νέστο όμως η ατμόσφαιρα είναι εντελώς διαφορετική! Η ομάδα της Καβάλας σ’ έναν αγώνα όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για να παραμείνει ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής πήρε το «τρίποντο» κόντρα στον Πανδραμαϊκό επικρατώντας στο Βερούλειο στάδιο με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ήταν ο Μηνάς Πτηνόπουλος που σημείωσε και τα δύο γκολ. Το πρώτο που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη επιτεύχθηκε στο 34ο λεπτό, ενώ το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Όσο για το Νέστο, δυσκολεύτηκε να πάρει το τοπικό ντέρμπι με τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου με 2-1. Πήρε νωρίς το προβάδισμα με πέναλτι του Ράνου στο 14ο λεπτό, όμως στο 55’ ο «Μέγας» απάντησε με τον Μπρούνο Κέλο και κρατούσε το «Χ» μέχρι το 80’ οπότε ο Οκάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 24ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ορφέας Ξάνθης – Απόλλων Παραλιμνίου 1-1
Αλεξανδρούπολη– Μηχανιώνα 0-1
Καμπανιακός – Άρης Αβάτου 2-0
Νέστος Χρυσούπολης – ΜΑ Ορφανίου 2-1
Βύρωνας Καβάλας – Πανδραμαϊκός 2-0
Δόξα Δράμας – Θερμαϊκός Θέρμης 0-0
Αγροτικός Αστέρας – Καβάλα 1-0