Καβάλα BC: Επιστροφή στις ήττες, 60-86 από το Μαρούσι

Μόνο στο 1ο ημίχρονο στάθηκε καλά η Ένωση, κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα – Την Κυριακή στις 15.00 αγωνίζεται ο ΓΣΕ στον Τρίτωνα σε αγώνα που θα μεταδοθεί ζωντανά στο κανάλι της ΕΟΚ στο Youtube

Δεν είχε συνέχεια το μικρό σερί των δύο νικών (με ΦΕΑ και Παπάγου) για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, αφού το απόγευμα του Σαββάτου 8/4 γνώρισε την ήττα από το Μαρούσι στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας με 60-86.
Αντιμετωπίζοντας μια από τις πιο δυνατές ομάδες της Elite League το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήταν άκρως ανταγωνιστικό στο 1ο ημίχρονο του αγώνα. Μάλιστα στο 1ο 10λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 18-17, ενώ πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα της αναμέτρησης με -4 πόντους. Δυστυχώς όμως στο 2ο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν ήταν η ίδια, μιας και οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στασινό που σημείωσε 21 πόντους με 3 τρίποντα. Η διαφορά ξέφυγε στο τέλος του 3ου 10λεπτου στους 14 πόντους και με τη λήξη της αναμέτρησης έφτασε στους 26 (60-86).
Για την Καβάλα ο Τζόνσον ήταν και πάλι η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τσέλλος που πέτυχε 14 πόντους με 2 τρίποντα.

Ο ΓΣΕ θα αντιμετωπίσει τον Τρίτωνα το μεσημέρι της Κυριακής 9/4 στην Αθήνα, σ’ ένα παιχνίδι που θα μεταδοθεί ζωντανά διαδικτυακά από το επίσημο κανάλι της ΕΟΚ στο Youtube.

Δεκάλεπτα: 18-17, 32-36, 47-59, 60-86

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 15 (1), Μπόζης 3 (1), Πουλιανίτης 4, Κριζέας, Γεμετζόπουλος, Πρίφτης 4 (1), Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 6, Αλμπάνης, Γουέμπστερ 4, Καραγιάννης, Τσέλλος 14 (2).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Κιούσης 2, Στασινός 21 (3), Θεοδώρου 12 (2), Ξύδας 8 (2), Καψαλός, Κουτσονικόλας, Καμαριανός 14 (1), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 12 (2), Σταυρακούκας 3 (1), Γουντς 4.