ΕΠΣ Καβάλας: Βήμα τίτλου από τον Ορφέα, 0-3 στο Χαλκερό

Η ομάδα της Ελευθερούπολης ξεπέρασε το εμπόδιο του Ατρόμητου και διατήρησε τον 1 βαθμό διαφορά από τις Πηγές που κέρδισαν στις καθυστερήσεις και με ανατροπή του σκορ στο Οφρύνιο – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην Α’ και Β’ κατηγορία

Για μια ακόμα αγωνιστική δεν άλλαξε η εικόνα στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ μιας και τόσο ο Ορφέας όσο και οι Πηγές κατάφεραν να πάρουν, εύκολα ή δύσκολα, τους 3 βαθμούς της νίκης. Στο Χαλκερό, ο Ορφέας έκανε ένα μεγάλο άλμα για την κατάκτηση του τίτλου κερδίζοντας 3-0 τον Ατρόμητο και πανηγύρισε έξαλλα την επιτυχία.
Όσο για τις Πηγές, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο Οφρύνιο με 0-2 μέχρι το 60’, ωστόσο κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο με τον Αθανασάκη που έγραψε το 2-3. Προηγουμένως ο Δουμάνης με δυο γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Το Χρυσοχώρι με δυο γκολ του Μπαντάνη επικράτησε με 2-0 του Θεολόγου, ενώ η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο Βερούλειο από την ουραγό Ποταμιά με 0-1. Τα Λιμενάρια πήραν πολύτιμη νίκη με 2-1 επί των Ελευθερών με τα γκολ των Πεπκολάι και Αγγελίδη, ενώ επίσης πολύτιμη ήταν και η νίκη του Αγ. Ανδρέα στο Κοκκινόχωμα με 2-4 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φέρκο που σημείωσε 3 γκολ. Τέλος η Νέα Πέραμος με τα γκολ των Φουστέρη, Μίνγκα, Ewoma και Κοσμίδη πήραν το παιχνίδι με το Ακροβούνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 24ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής;

Β’ Κατηγορία: Πρωταθλητής στον 1ο όμιλο ο Μέγας Αλέξανδρος Φιλίππων

Στη Β’ κατηγορία και στον 1ο όμιλο οι Φίλιπποι με το 0-0 που πήραν στο ντέρμπι με τη Δόξα στον Αμυγδαλεώνα εξασφάλισαν την 1η θέση στη βαθμολογία και την άνοδο. Τα Αμισιανά κέρδισαν 1-0 το Πολύστυλο, ενώ χωρίς τέρμα ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση του Ζυγού με την ΑΕ Πιερέων. Στον 2ο όμιλο ο πρωταθλητής Μακεδονικός Αγιάσματος έφερε 2-2 στην Καλλιράχη και με το ίδιο σκορ έληξε ο αγώνας Ν. Καρβάλη – Καβάλα 2004, ενώ ο Θεαγένης κέρδισε 2-1 τον Ξεριά.