Elite League: Σπουδαία νίκη ο ΓΣΕ (76-61 τον Πανερυθραϊκό), αναμενόμενη ήττα για την Ένωση (88-66 από τον Ηρακλή)

Η ομάδα της Ελευθερούπολης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας δίκαια, ενώ η Καβάλα BC πάλεψε φιλότιμα αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στη Θεσσαλονίκη

Σπουδαία νίκη που την έφερε σε θέση ισχύος στο δρόμο για τα πλέι οφ πέτυχε στην εμβόλιμη αγωνιστική της Μεγάλης Τετάρτης 12/4 ο ΓΣΕ κερδίζοντας τον Πανερυθραϊκό με 76-61, ενώ η Καβάλα BC δεν κατάφερε να επαναλάβει την έκπληξη που πέτυχε στον 1ο γύρο επί του Ηρακλή, χάνοντας στη Θεσσαλονίκη με 88-66.

Μίλησε η «τριπλέτα» Γκάθραϊτ, Γράβα, Τουτζιαράκη

Σ’ ένα παιχνίδι όπου η επιστροφή στις νίκες αποτελούσε επιτακτική ανάγκη, ο ΓΣ Ελευθερούπολης κέρδισε τον Πανερυθραϊκό με τον οποίο ισοβαθμούσε στην βαθμολογία με 76-6. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με πρωταγωνιστές την «τριπλέτα» Γκάθραϊτ, Γράβα και Τουτζιαράκη που σημείωσε συνολικά 59 πόντους! Η νίκη στην ουσία κρίθηκε στο 3ο 10λεπτο όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν 24 πόντους και δέχτηκαν 13.
Δεκάλεπτα: 25-18, 39-33, 63-46, 76-61
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκάθραϊτ 19 (1), Σοκ 5 (1), Γράβας 21 (1), Ναούμης, Σκουλίδας6 (2), Ξύδης 2, Γεωργίου, Τουτζιαράκης 19.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς, Καλλιανιώτης 4, Παπαδημητρίου 10, Κωστόπουλος 6 (2), Μωραΐτης, Καμπουρίδης 3, Μερμίγκης, Αρνόκουρος 8, Οικονομόπουλος 14 (1), Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης, Ευστρατίου 7.

ELITE LEAGUE 2022-2023 / ΗΡΑΚΛΗΣ – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Πάλεψε στο 1ο ημίχρονο…

Η Ένωση γνώριζε απ’ την αρχή ότι η αποστολή στο Ιβανόφειο ήταν δύσκολη κόντρα στον Ηρακλή. Έγινε μάλιστα δυσκολότερη από τη στιγμή που αποχώρησε ο Τζόνσον, που επέστρεψε στην Αμερική (ολοκληρώνοντας την επιτυχημένη παρουσία του)! Κάτω απ’ αυτές τις συνθήκες τα παιδιά του Νίκου Πενταζίδη πάλεψαν το παιχνίδι αλλά γνώρισαν την ήττα με 88-66. Στο 1ο ημίχρονο πάντως ήταν άκρως ανταγωνιστικοί μιας και ήταν πίσω μόλις έναν πόντο. Στην επανάληψη όμως τα δεδομένα άλλαξαν και έτσι ήρθε η ήττα με 22 πόντους.
Δεκάλεπτα: 16-20, 36-35, 63-50, 88-66
Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Μπούτσκος): Παπαρέγκας 16 (3), Αμπατζάς 11 (1), Γοργόνης 15 (2), Λιάπης 3 (1), Μακρής 2, Χαριτόπουλος 19, Ζορμπάς 2, Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 17 (1), Βουλγαρόπουλος 3.
Καβάλα (Πενταζίδης): Μπόζης 11, Πουλιανίτης 10 (1), Κριζέας 15 (3), Μπάης 1, Πρίφτης 3 (1), Πεχλιβανίδης 8 (2), Ταχυρίδης 4, Αλμπάνης, Γουέμπστερ, Καραγιάννης, Τσέλλος 14 (4).