Elite League: Σπουδαία νίκη για τον ΓΣΕ στα Μέγαρα (80-82), ήττα για την Ένωση (60-76) από τον Αμύντα

Ο Γυμναστικός Σύλλογος με τον Γκάθραιτ να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του με την ομάδα πέρασε νικηφόρα από τη Μεγαρίδα, ενώ η Ένωσε δεν τα κατάφερε στην Καλαμίτσα κόντρα στον Αμύντα

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Μεγαρίδα σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου (22/4) ο ΓΣΕ με σκορ 80-82, που διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ η Καβάλα BC γνώρισε την ήττα στην Καλαμίτσα με 60-76 από τον Αμύντα.

Με οδηγό τον Γκάθραιτ

Με δύο εύστοχες βολές του Γκάθραιτ 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΓΣΕ πήρε μια σπουδαία νίκη στα Μέγαρα από τη Μεγαρίδα με 80-82 και έκανε ένα βήμα στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Elite League. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 6 πόντους διαφορά, η οποία καλύφθηκε στο 3ο 10λεπτο μ’ ένα επιμέρους 15-25. Ωστόσο στο τελευταίο 10λεπτο η Μεγαρίδα βγήκε μπροστά ακόμα και με 6 πόντους, αλλά ο Γυμναστικός ανέτρεψε την κατάσταση με μπροστάρη τον εξαιρετικό νεοαποκτηθέντα παίκτη που πέτυχε ρεκόρ πόντων (38) με 4 τρίποντα. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα (15’’) ο ΓΣΕ ήταν πίσω στο σκορ με 1 πόντο 80-79. Στα 9’ ο Αμερικάνος κέρδισε φάουλ και δύο βολές τις οποίες αξιοποίησε, ενώ στο τέλος ο Ντουμπίνσκι δεν μπόρεσε να απαντήσει.
Δεκάλεπτα: 20-21, 44-37, 59-62, 80-82
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 2, Γκάτζιας 17 (4), Παπαγιάννης, Γερομιχαλός 14, Πολυτάρχου 5 (1), Ντουμπίνσκι 8 (1), Γουάιλι 18, Καλλινικίδης 4, Χάσα, Γεωργαλάς 7, Ζαρκαδούλας 5 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκάθραϊτ 38 (4), Φιλοξενίδης, Σοκ 8 (2), Γράβας 6, Ναούμης 1, Σκουλίδας 12 (3), Ξύδης, Γεωργίου 3, Τουτζιαράκης 14.

Σκόραραν όλοι οι παίκτες

Για ένα ακόμα παιχνίδι η Καβάλα BC στάθηκε καλά στο 1ο ημίχρονο, όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια στην επανάληψη με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά από τον Αμύντα με 60-76 στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Ο προπονητής Νίκος Πενταζίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, γι’ αυτό και όλοι όσοι συμμετείχαν κατάφεραν να σκοράρουν.
Δεκάλεπτα: 10-16, 26-31, 36-57, 60-76
Καβάλα (Πενταζίδης): Μπόζης 7, Πουλιανίτης 14, Κριζέας 6 (2), Απαζίδης 4, Αποστολίδης 1, Πρίφτης 3 (1) , Πεχλιβανίδης 7, Ταχυρίδης 2, Αλμπάνης 2, Γουέμπστερ 2, Καραγιάννης, Τσέλλος 12 (3).
Αμύντας (Λιόγας): Δήμου 4, Δαμιανός 1, Τοπάλλι 6, Σιούντρης 12 (4), Γκρέκας 7, Βαρδιάνος 3 (1), Γιούση, Γκάτζο 2, Μάρσαλ 14 (1), Δόξας 7 (1), Καλογερίας 20 (1).