ΓΣ Ελευθερούπολης: Ναυάγιο στον Τρίτωνα! Ήττα με 103-95 και αποκλεισμός από το Final 4

Για μια ακόμα φορά η κακή αμυντική παρουσία πληρώθηκε ακριβά και έφερε την ήττα – Εκπληκτικός ο Γκάθραϊτ που σημείωσε 42 πόντους- Μόνο στα χαρτιά ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών

Σ’ ένα παιχνίδι που υποτίθεται ότι θα πραγματοποιούνταν κεκλεισμένων των θυρών, αλλά μόνο αυτό δε συνέβη (μιας και από τα πρώτα λεπτά οπαδοί των γηπεδούχων εισήλθαν στις κερκίδες και έκαναν αισθητή την παρουσία τους με φωνές και κόρνες), ο ΓΣ Ελευθερούπολης γνώρισε την ήττα στο κλειστό γυμναστήριο του Στρέφη στην Αθήνα από τον Τρίτωνα με 103-95 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια τον πλέι-οφ της Elite Leuge με 3-2 νίκες.

Όπως συνέβη και στα περισσότερα εκτός έδρας παιχνίδια της σαιζόν, το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου πλήρωσε και πάλι την κάκιστη αμυντική του συμπεριφορά και πλέον ολοκλήρωσε άδοξα την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα. Όταν σ’ έναν «τελικό», όπου πρέπει να τα δώσεις όλα για να κερδίσεις την πρόκριση στο Final 4 δέχεσαι πάνω 100 πόντους, δεν μπορείς να περιμένεις πολλά. Ή στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορείς να τα περιμένεις όλα από την εκπληκτικό Γκάθραϊτ που σημείωσε 42 πόντους με 7/9 τρίποντα!

Ο ΓΣΕ παρακολουθούσε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει μάλιστα λίγο πριν την ολοκλήρωση του 3ου 10λεπτου στους 24 πόντους. Στο τελευταίο 10λεπτο έκανε την τελευταία προσπάθεια, με συνεχόμενα τρίποντα του Αμερικάνου αλλά και του Σκουλίδα (που επίσης σημείωσε 7 τρίποντα), αλλά ήταν αργά… Απ’ ότι φάνηκε η μεγάλη ευκαιρία για πρόκριση επί της Αθηναϊκής ομάδας χάθηκε στο 1ο παιχνίδι των πλέι-οφ, όπου ηττήθηκε με 60-58…

Δεκάλεπτα: 22-20, 46-32, 72-56, 103-95
Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 19 (1), Μανοΐλοβιτς 27 (1), Κουφόπουλος 14 (2), Ζαραϊδώνης, Πράπας 8 (2), Προίσκος 8 (2), Καμπερίδης 16 (1), Τσάμης 11 (1), Μπολδόγλου.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκάθραϊτ 42 (7), Φιλοξενίδης, Σοκ 5 (1), Γράβας 2, Ναούμης, Σκουλίδας 22 (7), Ξύδης 6 (2), Ρόμπινσον 4, Τουτζιαράκης 14.