Ορφέας Ελευθερούπολης: Βήμα πίσω για την άνοδο, οδυνηρή εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Νίκη Ευκαρπίας

Η πρωταθλήτρια ομάδα της Καβάλας, αν και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην 5η αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική

Οδυνηρή ήττα γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής 28/5 ο Ορφέας στην Ελευθερούπολη από τη Νίκη Ευκαρπίας για την 4η αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Καβάλας ηττήθηκε με 1-2, αν και για ένα ημίχρονο έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με τον Κώστα, αλλά 3 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με εύστοχο πέναλτι του Βακιρτζή που έκανε το 1-1. Στο 45’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιώτα και όλοι πίστεψαν ότι ο Ορφέας θα έκανε την μεγάλη ανατροπή. Δυστυχώς όμως η Νίκη σκόραρε και πάλι με τον Κώστα στο 58ο λεπτό και κράτησε το προβάδισμα, παρά την ασφυκτική πίεση που δέχτηκε από τους παίκτες του Στέλιου Κατρακυλάκη.

Πλέον το επόμενο παιχνίδι της ομάδας το απόγευμα της Τετάρτης 31 Μαΐου στην Ξάνθη κόντρα στον Άρη Πετεινού, που είχε ρεπό, παίρνει τον χαρακτήρα «τελικού». Αν ο Ορφέας κερδίσει μπορεί να ελπίζει σε διεκδίκηση της ανόδου, αν όμως χάσει κι άλλο έδαφος τότε δεν θα έχει πολλές ελπίδες…